Nejen Česko – inflace je rekordní i v Eurozóně

Inflace

Nynější zdražování není jen záležitostí České republiky. Potýká se s ní celá řada států. To dokazují i nynější data o inflace v Eurozóně, tedy ve skupině států, které platí jednotnou evropskou měnou Euro. Nynější hodnoty jsou i v Eurozóně rekordní za několik let.

Nejvyšší míra inflace za deset let

Téměř deset let nebyla v Eurozóně taková inflace, jaká je nyní. Srpnové zdražování na trhu se prudce zvýšilo. Červencová hodnota inflace byla 2,5 procenta. Minulý měsíc však již tato hodnota stoupla na 3,2 procenta. V devatenácti státech, které platí eurem dosahuje nynější inflace tří procent. Tato data vycházejí ze zprávy oznámené evropským statistickým úřadem Eurostat.

Inflace překračuje dlouhodobý cíl ECB

Tak jak státy, které platí národními měnami, i Eurozóna má svou centrální banku. Jde o společnou centrální banku pro všechny státy, kde se platí eurem a je to Evropská centrální banka (ECB). Právě ta má na starosti mimo jiné i cenovou stabilitu eura. Nynější vysoká inflace však poprvé výrazně překračuje cíl Evropské centrální banky. Tento cíl stanovila ECB na míru inflace 2 procent ročně v úmyslu oživení ekonomiky. Momentální prudké zrychlení inflace však bude mít nejspíše za následek roční míru inflace, která dvě procenta překročí. Dle ECB by mohlo jít o roční inflaci za rok 2021 ve výši 2,2 procenta. Příští rok však Evropská centrální banka počítá s nižší inflací, která by se opět měla dostat pod tento stanovený cíl.

ECB zpomalí nákup dluhopisů

Minulý týden však Evropská centrální banka v souvislosti s vysokou mírou inflace oznámila, že zpomalí nákupy dluhopisů, kterými se snaží podporovat hospodářský růst v eurozóně, který byl neblaze ovlivněn celosvětovou pandemií koronavirového onemocnění covid-19. Pro srovnání s minulým (a prvním pandemickým rokem) je nyní v EU výrazně jiná míra inflace. Loňský srpen byl ve znamení meziměsíčního růstu inflace o 0,4procentního bodu v celé EU. V eurozóně meziměsíčně klesla inflace o 0,2procentního bodu.

Zdroj: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/inflace-v-eu-i-v-eurozone-v-srpnu-vzrostla-je-nejvyse-za-deset-let/2090970
Náhledové foto – Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.