Nejasná Velká cena v Brně – město nechce investovat

Zda se pojede Velká cena České republiky v Brně na Masarykově okruhu, je pořád velmi nejasné. Mezinárodní asociace totiž prozatím s Brnem nepočítá, a to zejména kvůli špatnému povrchu autodromu.

Město s investicemi nepočítá

Každý rok dává město Brno ze svého rozpočtu 30 milionů korun na Masarykův okruh. Zejména jde na prostředky spojené s každoročním uhrazením poplatků za licenci k pořádání motocyklové Velké ceny České republiky. Pořadatelé by však potřebovali až 100 milionů korun na nový asfaltový povrch okruhu, který je největším problémem pro mezinárodní asociaci. Brno více peněz investovat nechce, zejména i v ohledu na koronavirovou krizi a sní spojené očekávané snížení příjmů města.

Nyní financuje velkou cenu spolek

V posledních pěti letech platí, že o financování motocyklové Grand Prix se stará spolek, který je tvořen Jihomoravským krajem a statutárním městem Brno. Smlouvu měl spolek s organizátory na pět let. Letos se však jel závod jen bez diváků, a proto došlo k dohodě, že financování bude pokračovat i příští – šestý rok.

Jaké bude řečení situace

Primátorka Brna (ODS) jako nejvhodnější řešení vidí, aby do nového povrchu investoval Autodrom Brno, tedy vlastník okruhu. Právě oprava povrchu, ať již ji zaplatí kdokoli, je alfou a omegou toho, zda se příští rok Velká cena v Brně pojede. I další představitelé města se domnívají, že je nesmysl, aby Brno investovalo částku kolem 100 milionů korun do místa, které nevlastní a jež si pak spolek (tvořen krajem a městem) pak bude pronajímat od Autodromu Brno. Autodrom Brno se však vyjádřil do médií tak, že není ochotno investovat do povrchu okruhu, jelikož spolek ještě oficiálně nesdělil vlastníkovi tento požadavek, a kritizoval nečinnost spolku, protože prý o celé situaci věděli.

Zdroj úvodní náhledové fotografie a fotografie použité v textu: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.