Lyžování

Nehody na horách – neriskujte nepříjemnosti!

Ač je zima dávno pryč, stále mnoho Čechů vyráží na dovolenou na hory. Mnozí i do zahraničí. Pojďme se podívat, jak rizika na nás číhají při sportování na sjezdovce. Je čeho se bát? A riskujeme bez dodatečného pojištění?

Největší rizika

Ti Češi, kteří cestují na hory do zahraničí velmi často pojištění bývají a problémů se vyskytuje nepoměrně méně. Co však může být problém je podcenění pobytu na horách v tuzemsku. Připojištění pro tuto příležitost jsou sjednávána spíše výjimečně, ale i zde je velké riziko úrazů i deliktů, za které můžeme zodpovídat. Může jít o karamboly na sjezdovce, při kterých například poničíme majetek nebo zdraví někoho jiného. Pojištění, které tyto rizika řeší se přezdívá domácí cestovní pojištění, a díky tomuto produktu si lze nárokovat odškodné na úraz i trvalé následky popřípadě smrt.

„Pojistka na blbost“ vám může pomoci

Češi si pravidelně sjednávají a platí úrazová pojištění. Proto je pro ně nelogické sjednávat si speciální připojištění při pobytu na horách. Taková pojištění však mají jednu nevýhodu – velmi často neřeší škodu a kompenzaci při zranění někoho jiného než sebe, tedy třetí strany. Přitom takové kompenzace mohou být i v řádech statisíců. Lyžaři, který způsobil delikt této povahy tak může pomoci například takzvané pojištění odpovědnosti v běžném život čili „pojistka na blbost“. Většinou chrání takové záležitosti, jak doma, tak v zahraniční. Nemá-li ji lyžař sjednanou dříve, může si ji před návštěvou hor sjednat ve formě krátkodobého pojištění odpovědnosti.

Statistiky hovoří jasně

Statistiky jsou zde hlavním ukazatelem toho, že Češi tato rizika podceňují, a že jde o rizika vážná a opodstatněná. Tuzemské pojišťovny tvrdí, že lidé během zimy nahlásí asi 50 000 úrazů. Největší skupinu v tomto počtu tvoří přirozeně úrazy spojené s venkovní aktivitou. Nejčastěji pak jde o děti, které jsou náchylné na úrazy při snowboardingu a lyžování, bruslení nebo bobování. Přitom značná část případů je spojena s náklady na škodu třetí strany, přičemž takové kompenzace se pohybují okolo desetitisíců až statisíců v průměru.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *