Nedostatek bankomatů v ČR? Dle průzkumu platí 9 z 10 Čechů pravidelně hotovostí

Bankomat

Placení v hotovosti má tradici a stále ještě není ničím, co by se mělo stát minulostí. Vždyť aktuálně platí v hotovosti minimálně jednou za týden zhruba 89 % Čechů. Vezmeme-li v potaz věkovou skupinu od 30 do 44 let, tak tady se jedná dokonce o třetinu lidí. Přesně takto hovoří výsledky průzkumu agentury STEM/MARK pro provozovatele bankomatů Euronet. Tyto společnosti se ptaly celkem 506 respondentů.   

Roste i částka, již lidé vybírají

V letošním roce se tato suma vyšplhala až na 5000 korun. Ostatně poměrně trefně okomentoval situaci výkonný ředitel Euronet ČR Ondřej Kozák. Konkrétně řekl: „Podle našim dat vidíme, že lidé využívají dennodenně ke svým platbám hotovost. Mimo Prahu dokonce dochází k výběrům hotovosti ještě ve větší frekvenci než před pandemií. Větší potřebu hotovosti značí i to, že průměrná částka, které lidé vybírají, roste. Letos se vyšplhala až na 5000 korun.“   

Každý den platí v hotovosti celkem jedna čtvrtina lidí. Pozoruhodné je genderové rozdělení, kdy se jedná o 30 % mužů a jen 19 % žen.

Obchodníci nepřijímají karty

Tedy pochopitelně jen někteří. V tom případě pochopitelně zákazníkům nezbývá nic jiného než platit právě přímo hotovostí. Jinak ale 30 % lidí chodí platit v hotovosti z toho důvodu, aby si rozměnili bankovky příliš vysoké hodnoty.

Kartou se platí hlavně ve velkých městech

V malých obcích není ještě stále platba kartou tradiční. „V malých městech platba kartou stále není standardem. Restauracím ani službám se nevyplatí si platební terminály pořizovat a zákazníci musí disponovat hotovostí. Bankomatů je ale stále minimum a obyvatelé musí dojíždět do větších měst. To stojí jak čas, tak dodatečné náklady,“ dodává Kozák.

Opatření si hotovosti řeší celkem 88 % lidí tradičním způsobem, tedy výběrem z bankomatu. Jinak ale někteří také vybírají hotovost přímo na přepážce na poště.

Kolik je u nás bankomatů?

Počet bankomatů v České republice se moc nemění. Na konci roku jich bylo celkem 5572. Oproti loňskému roku jejich počet klesl o 21 kusů.

Celkově počet bankomatů v posledních letech stagnuje. Koncem roku jich bylo 5572, což bylo o 21 více méně než před rokem.

Zdroje info: https://www.euronetworldwide.com

https://www.ceskenoviny.cz/tiskove/zpravy/pruzkum-9-z-10-cechu-plati-pravidelne-hotovosti-bankomatu-je-ale-stale-malo/2219740

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.