Nebezpečná mutace covidu z JAR: ČR omezuje styk s Afrikou

covid-19

V Jihoafrické republice objevili vědci variantu koronaviru, který zatím nebyla známá. Jde o mutaci, která je vysoce nakažlivá a v nebezpečnosti několikrát předčí i variantu delta. Právě proto Česká republika omezuje styk s Afrikou. Jak? Na konkrétní opatření se dnes podíváme. Pojďme na to!

Občané třetích zemí, kteří navštívili Afriku

Od 27. listopadu platí, že občané třetích států, kteří v posledních 14 dnech pobyli více než 12 hodin v jedné z osmi afrických zemí (JAR, Namibie, Lesotho, Svazijsko, Zimbabwe, Botswana, Mosambik, Zambie) nebudou moci vstoupit na území České republiky. Pro občany České republiky a států Evropské unie (resp. občanů Evropské unie) pak platí, stejně jako pro držitele dlouhodobých pobytů v ČR, že budou moci vstoupit na území republiky, avšak za přísných podmínek. Do těchto oblastí také ministerstvo zahraniční nedoporučuje cestovat.

Předsedkyně Komise: Zastavme lety z jihu Afriky

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen (CDU) na twitteru také oznámila, že Komise navrhne kvůli nové variantě koronaviru zastavit lety z jižní Afriky. Pokud se podíváme dále do světa, například Japonsko také kvůli novému koronaviru omezuje vstup cestujících z JAR. Stejně tak nejspíše učiní také Německo.

Mutace může vymizet – nyní to však nelze zjistit

Nová mutace byla v JAR potvrzena minulý týden. Dopady na epidemii zatím WHO vyhodnocuje. Mohlo by však jít o mutaci s nezvyklou konstelací, která snadněji překoná imunitu nakaženého a snadněji se bude šířit. V rychlosti šíření pak dle Rastislava Maďara výrazně překonává deltu. Koronavirus SARS-CoV-2 neustále mutuje. Mnohé varianty, které mají zpočátku znepokojivé rysy však brzo vymizí. To se může stát i s touto nebezpečnou mutací. Nelze však nyní rozeznat, jestli tomu tak bude, a jaké budou dopady této mutace na veřejné zdraví a vývoj pandemie.

Zdroj: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/kvuli-mutaci-z-jar-se-omezi-vstup-do-cr-z-osmi-africkych-zemi/2123615

Náhledové foto: Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.