Nastává čas pro nákup dálniční známky. Cena se nemění!

Dálnice

Rok se pomalinku, ale jistě chýlí ke svému konci a všichni motoristé opět zpozorní. Ano, bude zapotřebí opět nakoupit dálniční známku, abyste mohli brázdit jak dálnice, tak i jiné zpoplatněné úseky silnic. My se proto v následujících řádcích podíváme na platnost známek, jejich aktuální cenu a některé další záležitosti, které se jí jakkoli týkají.

Jak je to s platností známky

V první řadě je třeba předeslat, že nová dálniční známka bude platit od začátku prosince tohoto roku. Ještě tedy skoro celý měsíc budete muset jezdit s tou stávající. S platností dálničních známek je to tak, že jsou platné ještě měsíc před a stejnou dobu po začátku kalendářního roku. Jinými slovy, dálniční známka pro rok 2019 platí od počátku prosince 2018 až do konce ledna 2020. Celková platnost je tedy solidních 14 měsíců. Nejvíce na nákupu roční známky prodělají ti, kteří se ji rozhodnou koupit třeba v létě před dovolenou, když najednou zjistí, že ji budou nezbytně potřebovat.

Ceny naštěstí zůstávají stejné

Super je letos i fakt, že se cena dálniční známky nebude nijak měnit. Aktuálně za roční dálniční známku zaplatíte 1500 korun. Měsíční dálniční známka vyjde na 440 korun a desetidenní na 310 korun. Samozřejmě nejvýhodnější je roční, ovšem pouze pro toho, kdo skutečně dálnice a jiné placené úseky využívá.

Komu se dálniční známka vyplatí a komu ne?

Jezdíte pravidelně po placených úsecích, pak rozhodně oněch 1500 korun investujte. V každém případě si zjistěte, jestli je daný úsek skutečně plavený. Obchvaty měst jsou kupříkladu značeny jako rychlostní či dálniční úseky, nicméně platit se tady nemusí. Jestliže jezdíte služebním autem, bez známky se neobejdete. To samé platí i pro lidi, kteří vyrážejí několikrát ročně na dovolenou. Ti nejspíše dálniční úseky využijí.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.