Nákupy léků online. Na co pozor

V dnešní době není nic neobvyklého, když si mimo potraviny či oblečení a elektroniku pořídíte přes internet i léky. Online prodej léčiv je dnes také obvyklý. Možná jej využíváte právě. vy. My se dnes zaměříme na tipy pro takové nákupy. Na co si dát pozor při nakupování léků přes e-shopy?

Internetové lékárny? Je dán seznam

Takových lékáren, které mohou léky prodávat přes internet, je jen omezené množství. podnikat v této oblasti a takových způsobem totiž není jen tak a Státní ústav pro kontrolu léčiv nad těmito subjekty dohlíží. Proto je pevně stanoven seznam lékáren, které jsou k internetovému prodeji způsobilé. Jedno z pravidel je například takový, že online může prodávat léky jen registrovaná „kamenná“ lékárna. Pokud tedy budete nakupovat léky přes síť, určitě si zkontrolujte, zda vámi vybraný internetový obchod má veřejnoprávní licenci k prodeji a je tak veden v seznamu SÚKL. To si můžete zkontrolovat na www.sukl.cz.

Jen volný prodej

V takových internetových lékárnách neseženete všechny léky, nýbrž jen takové, které jsou registrované v České republice a zároveň jsou určené k volnému prodeji. Tedy nejde o léčiva, jejichž prodej je podmíněn receptem od lékaře. Dále léky prodávané přes internet mají mít nízkou toxicitu, tedy míru nežádoucích účinků. Lékárnu však svazují další zákonná pravidla. Například musí pacientovi poslat objednávku do 48 hodin od objednání. Dále přeprava nesmí ovlivnit jakost léků. ´

Léky na předpis po internetu?

Pokud sháníte na internetu léky, které jsou v České republice na předpis, na internetu je legálně nenajdete. Může se stát, že narazíte na českou stránku, která bude podobná léčiva nabízet. Jde však o prodej nezákonný. Riziková je i situace, kdy objednáváte léky na předpis ze třetí země. Zde můžete buď nakoupit padělky nebo nekvalitní léky. Navíc mohou obsahovat nebezpečné látky. Proto není dobré vůbec nad takovým nákupem přemýšlet. V České republice je jediným místem, kde lze sehnat léčiva na předpis kamenná lékárna prostřednictvím osobního nákupu.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.