Náhrada škody od státu pro podnikatele: Lhůta bude pětiletá

Byznys

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Stav nouze a následná karanténa bohužel znemožňují vykonávání spousty profesí. Nepopulární, leč nezbytná opatření, se dotýkají především menších firem s několika málo zaměstnanci a samozřejmě drobných živnostníků. Všichni víme, že opatření mají zatím platnost do 24. 3., nicméně jen málokdo věří, že tomu tak skutečně bude. Při zvyšujícím se počtu nakažených je dost pravděpodobné, že se termín prodlouží. Jak to bude se škodami, jež podnikatelům nepochybně vzniknou? Budou mít nárok na kompenzaci?

Zákon a krizovém řízení

Jestliže se tedy jedná o škody související se současnými opatřeními, je zapotřebí uvést zákon o krizovém řízení a také změny některých dalších stávajících zákonných norem. V krizovém zákonu je uvedeno, že stát má odpovědnost za škodu, která je způsobena právnickým i fyzickým osobám právě v souvislosti oněmi krizovými opatřeními. Musí existovat příčinná souvislost mezi krizovou situací a onou škodou, jež v jejím důsledku vznikla. Hrazena by měla být ve finále reálná škoda a také ušlý zisk.

Byznys

Zdroj obrázku Pixabay.com

Písemné uplatnění nároku jako nezbytnost

Karanténa a další opatření týkající se koronaviru vedou k uzavření prodejen i provozoven. Vzniká tak škoda a subjekty nemohou samozřejmě generovat zisk. Mimo jiné platí také nájmy, hradí platy zaměstnanců a mají další výdaje. Ženou se logicky do ztráty. Mají přitom nárok na náhradu a obrací se na Ministerstvo vnitra. Nárok by měl být uplatněn do 6 měsíců od doby, kdy se poškozený subjekt dozvěděl o vzniku dané škody. Nejzazší termín je 5 let. Půjde o škodu, která vznikne za celou dobu trvání krizové situace.

Ušlý zisk i vynaložené náklady

Náhrada za ušlý zisk je suma složená z několika částek. Standardně by mělo jít o částku, již by podnikající subjekt získal při běžném vykonávání své činnosti. Co se týká tržeb, ty lze odvodit z účetní historie. Za škodu lze také považovat marně vynaložené náklady, mezi které se ředí třeba mzdy, nájemné a podobně. Pro soud je důležitá především souvislost s oním nouzovým stavem. Optimální je provedení inventur. Škody za zboží, které by se vyhazovalo, uplatnit logicky nelze.

Zdroj textu: Právní kancelář Vilímková Dudák & Partners

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.