Nač kupovat levný šmejd? Fialova vláda šetří jinak: Stíhačky za 322 miliard a tričko za 1968 korun

Jana Černochová

Kupování levného zboží neznamená úsporu, ale nákup nekvalitního zboží. Tal nějak možná uvažují ministři Fialovy vlády. Bohužel. Skromnost jim v mnohých případech chybí. Snaží se navíc všechny důležité nákupy a věci okolo peněz zlidovět. To se jim moc nedaří. Po trapném výstupu pana premiéra s Nutellou přichází ministryně Jana Černochová s neskutečně drahými americkými stíhačkami F-35 a také s předraženým trikem, které slouží spíše jako její PR než jako prostředek pro charitu. Šetření Fialovy vlády je prostě podivné, což lze poznat v mnoha ohledech hned.

Fialova vláda není z žádného levného kraje

No, je to tak. Zatím gripeny včetně modernizace a podpory by vyšly na sumu v desítkách miliard korun, nové F-35 budou stát oficiálně 322 miliard korun, podle bývalého generálmajora Mikulenky dokonce 400 miliard korun. Tyto sumy jsou doslova závratné a stěží si je vůbec dokážu představit. Docela by mě mimo jiné zajímalo, zdali smlouvy týkající se amerických stíhaček vůbec obsahují nějaké sankce v případě, že se něco nedodá, pokazí a podobně.  

Odstrašíme Putina?

Jasně, už teď se nejspíše bojí. První kusy letadle dorazí v roce 2031, dovybaveno bude v roce 2035.Lze předpokládat, že v této době bude nejspíše konflikt na Ukrajině minulostí. To se ale neřeší, asi se bude bojovat jinde, nebo budeme strašit nejmodernějšími stroji někoho jiného. U gripenů šlo pochopit, že jsme měli zajištěn jen jejich pronájem, a to hlavně proto, že veškeré díly se nevyrábí u nás. Teď nakupujeme a nevadí nám to. Kdysi dávno v minulosti jsme si vyrobili sami 195 kusů MiG-21. Tak nějak to prostě šlo.

Lidé s opožděnou pubertou

Možná i takto by bylo možné hovořit. Tričko za 1968 od člověka, který nakupuje zbraně. No, děkuji, rozhodně nechci a nepotřebuji. Tak nějak zmiňovat charitu v případě, že se nakupují zbraně, je pro mě nemorální. Výrazy jako supersonický letoun, platforma nebo létající laboratoř tak trochu obyčejné lidi nezajímají. Alespoň, že obrázky vytvořil Štěpán Mareš. Na rozdíl od komponentů a strojů samotných je dodal tuzemský subjekt.

Zdroje info: Autor, sociální síť X, https://www.e15.cz/byznys/americke-letouny-f-35-se-prodrazi-provoz-zvysi-jejich-cenu-na-dvojnasobek-1410764, https://www.denik.cz/veda-a-technika/dodavky-f-35-polsku-se-zpozdi-20240721.html, https://www.armenpress.am/eng/news/1129260/, https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/epert-mikulecky-rehka-ochrana-vzdusneho-prostoru-rusko-rakety.A230530_090445_domaci_ivos,https://burget.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=812785  

Představení trička ve Sněmovně samotnou ministryní: Náhledové foto Jana Černochová/ X

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.