Na prodej je padesát dokonalých kopií Věstonické Venuše

Venuše

Mezi ty největší poklady, které se na našem území nacházejí, nepatří jen korunovační klenoty nebo jiné výrobky z drahých kovů a drahokamů. Tím vůbec největším je pro mnohé malá sošky z obyčejné hlíny: Věstonická Venuše stará téměř 30 tisíc let.

Věstonická Venuše

Věstonická venuše, která patří k nejvýznamnějším archeologickým nálezům nejen v Evropě ale na celém světě, se stane pro mnohé fanoušky historie a milovníky umění dosažitelná v podobě repliky, kterou nechalo vyrobit Moravské zemské muzeum v Brně.

Keramická soška nahé ženy, která připomíná zručnost našich předchůdců z pravěké doby, bude dosažitelná i pro obyčejné smrtelníky. Kopie je od originálu téměř k nerozeznání. Liší se jen v jedné věci: není rozlomena na dva kusy, jako je tomu u originální sošky.

Složení směsi pro odlitky se ladil přibližně jeden rok, stejně tak i její barva. Sochaři se chtěli originalitě co nejvíce přiblížit. Kopie tak odpovídá velikostí, hmotností i povrchovou úpravou, ne však počtem kusů, na které je originál rozlomen ani tím, kolik jich bylo vyrobeno.

brno

Foto: Pixabay

Skutečná sběratelská edice

Muzeum nabídne k prodeji na 50 kusů Věstonické Venuše, které budou vlastnit i svoje pořadové číslo a certifikát.  Kopie vznikly prostřednictvím CT skenů originálu a počítačovým modelováním. Manipulace s originálním kouskem totiž samozřejmě nebyla a není vůbec možná. Původní originální Věstonická Venuše je nyní vystavena v muzeu ve speciální trezorové vitríně a bude možné ji tam spatřit až do 28.2. 2023.

K výrobě kopií motivoval pracovníky muzea trvalý zájem o suvenýry s motivem sošky Venuše. Těchto speciálních kousků se tedy nyní ujme na 50 sběratelů. Ti budou muset zaplatit 690 korun a pokud projeví dostatečný zájem, muzeum nechá vyrobit i další série pro alší zájemce.

 Zdroje informací: https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/historie/vestonicka-venuse-brno-anthropos-vystava-v-brne-kopie-venuse-replika-umeni_2211012323_lev

 https://brnensky.denik.cz/zpravy_region/brnenske-muzeum-nechalo-pro-sberatele-vyrobit-verne-kopie-vestonicke-venuse-2022.html

 Náhledové foto: Kozuch, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.