Na nových eurobankovkách by mohli být vynálezci vakcín

Euro bankovky

Evropská centrální banka plánuje novou emisi eurobankovek s novým designem. V této souvislosti navrhuje německý europoslanec Moritz Körner navrhuje, aby na těchto nových eurobankovkách byli vyobrazeni osoby stojící za vynálezem vakcíny proti onemocnění covid-19. Konkrétně zakladatelé společnosti BioNTech.

Manželé, kteří založili BioNTech na bankovkách?

Eurové bankovky budou slavit 20 let. Jejich design se změnil jen málo. Nyní však Evropská centrální banka plánuje změnu. Chce eurové bankovky s novým vzhledem. V Evropském parlamentu přitom vznikl nápad europoslance z liberální strany FDP, která je také vládní stranou v rámci německé federální vlády, aby se na bankovce objevili Uğur Şahin a Özlem Türeciová – manželé a zakladatelé společnosti BioNTech. Dle europoslance Körnera práce výše uvedených osobností zachránila miliony životů v Evropě. „Jejich životní příběh je pak příběhem integrace, pokroku, podnikání, úspěchu vědy a potenciálu společnosti otevřené imigraci,“ uvádí Körner pro Welt am Sonntag.

BioNTech jako společnosti bojující s rakovinou i covidem

Frima BioNTech vznikla a dodnes sídlí v Mohuči v roce 2008. Hlavní činností je výzkum léčby rakoviny. Při tomto výzkumu se společnost zaměřuje na biologickou léčbu. Po vypuknutí celosvětové pandemie koronavirového onemocnění covid-19 začala společnost společně s americkou firmou Pfizer vyvíjet, vyrábět a prodávat vakcínu Comirnaty. Stejně jako vakcína od konkurenční Moderny je Comirnaty od Pfizer/BioNTEch založena na principu technologie mRNA. Nejsou v ní tedy části viru samotného, jen jeho genetická informace. Tělo pak na základě těchto informací vytváří vlastní protilátky.

Dva roky rozhodování o nových bankovkách

Jak budou tedy nakonec nová eura vypadat? Na to si budeme moci odpovědět nejdříve za dva roky. Náměty se budou hledat i u obyvatel zemí, které eurem platí. Vybírat by pak měla poradní skupina složená z odborníků v mnoha oborech.

Zdroj: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-nove-eurobankovky-at-jsou-na-nich-vynalezci-vakciny-navrhuje-politik-184611#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&dop_req_id=tjTWNx9D6WV-202201021228&dop_id=184611&source=hp&seq_no=2&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
Náhledové foto – Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.