Na co si dát pozor při sdílení fotografií (nejen) z dovolené

sítě

Prožili jste krásnou dovolenou nebo jste prožili něco důležitého a chcete se pochlubit fotografiemi svým přátelům a známým? V dnešní době to děláme nejčastěji tak, že fotky nasdílíme na svých sociálních sítích. Především starší lidé ale často nemají dostatečné povědomí o tom, jaká rizika to v sobě skrývá. Na co si tedy dát při sdílení fotek pozor?

Mějte kontrolu nad tím, komu sdílíte

Většina sociálních sítí (včetně Facebooku) dává uživateli kontrolu nad tím, komu chce své fotografie ukazovat. Problém je v tom, že většina lidí tuto možnost ignoruje a své příspěvky nastavují automaticky jako veřejné. Tím pádem se k fotografiím může dostat kdokoliv.

Je proto lepší volit variantu „jen pro přátele“, anebo ještě lépe „jen pro konkrétní přátele“. Přece jen, mezi přáteli na Facebooku máme často desítky či stovky lidí, kteří nejsou našimi přáteli v tom pravém smyslu. Proč to ale vlastně dělat?

sítě

Foto: Pixabay

Soukromí nade vše

Fotografie, které byly publikovány jako veřejné, si může kdokoliv stáhnout a nakládat s nimi podle libosti. Problém to může být především u fotografií dětí, které se mohou takto snadno ocitnout na webech, na kterých byste je rozhodně vidět nechtěli.

Stejně tak si lidé často neuvědomují, že z fotky lze vyčíst mnoho věcí. Např. to ke se člověk pohybuje, kam chodí do školy, do zaměstnání, jaké zajímavé (a drahé) předměty vlastní… Při focení si také nemusíte všimnout dokladů či nejrůznějších smluv ležících na stole, z nichž lze zjistit citlivá data a zneužít je.

Pozor na metadata

Pro množství informací, které lze z fotky vyčíst, jsou důležité i tzv. metadata. Jedná se o podrobné informace o tom, kde, kdy a jakým přístrojem byla fotka pořízena. Tyto informace jsou ukryty přímo ve fotce a není žádný problém je z ní dostat. Např. Facebook tyto informace z fotky maže, řada jiných aplikací či sociálních sítí ale nikoliv a jde tak o další riziko.

Zkuste proto vždy dobře promyslet s kým chcete své fotky sdílet a ty si pak pečlivě prohlédněte a znovu posuďte, jestli se právě v oné konkrétní fotce neskrývá nějaké riziko.

Zdroje informací: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/bezpecnejsi-internet-z-fotek-ktere-sdilime-jde-zjistit-az-prilis-140807

https://www.vimkamklikam.cz/soukromi/jak-bezpecne-sdilet-fotografie-na-internetu

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.