Myslivci budou muset ulovit určený počet zvěře. Jinak budou platit pokutu

myslivec

Myslivci budou muset nově ulovit určený počet zvěře. V opačném případě dostanou pokutu. Počítá s tím nový zákon o myslivosti, který schválila v tomto týdnu vláda. Naopak zákon nezakázal takzvané norování. Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová chce prosadit návrh k ukončení norování.

V tomto týdnu byl vládou schválen nový zákon o myslivosti, který tak počítá s tím, že myslivci budou muset ulovit minimální počty zvěře, které jim určí stát. Jinak zkrátka dostanou pokutu. Naopak diskutabilní norování zákon nezakázal. Na tiskové konferenci to oznámil ministr zemědělství Marek Výborný.

Cílem je snížení stavu spárkaté zvěře a škod

Záměrem novely je dle Ministerstva zemědělství ČR snížit počty spárkaté zvěře a škody, které působí v lesích, na zemědělských pozemcích a plodinách. Už dříve ministerstvo uvedlo, že přemnožená zvěř poškodí až třetinu mladých lesů. Za 10 let způsobila v ČR škody za minimálně 25 miliard korun. Snížit se má rovněž i administrativa.

Podle ministerstva zemědělství ČR není současná kontrola ulovené zvěře, jež návrh novely předložilo, dostatečná. Proto novela zavádí počty lovu býložravé spárkaté zvěře dle míry poškození lesa, a to individuálně pro každou honitbu v ČR. Součástí novely je také vznik Informačního systému evidence myslivosti (ISEM), jenž bude zaznamenávat míru poškození lesů způsobené přemnoženou zvěří.

Povinnosti pro myslivce

Ústav pro hospodářskou úpravu lesů bude zjišťovat poškození lesů a výsledky budou mít myslivci v evidenčním systému. Tam rovněž budou muset nahrát fotografii ulovené zvěře. Další změnou je také způsob kontroly ulovené zvěře. Myslivci budou muset kromě označení kusu plombou, rovněž i nahrát do systému fotografii ulovené zvěře. Plnění minimální výše ulovené zvěře bude ze strany státu průběžně vyhodnocováno. V případě nesplnění zavádí novela až desetitisícové pokuty.

Výhrady k novele

Ministr Výborný připustil, že v zákonu jsou části, o kterých se bude ještě jednat ve Sněmovně. Výhrady k novele mají například Český svaz ochránců přírody a Českomoravská myslivecká jednota. Rovněž předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová navrhne ukončení norování, kdy podle ní trpí nejen samotné lišky, ale také mnohdy k újmě přichází i psi. Podle Pekarové Adamové tak nehumánní metoda nemá v 21. století místo.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/myslivci-minimalni-lov-pokuta-zakon.A240612_203350_domaci_vajo

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/stat-bude-myslivcum-urcovat-minimalni-lov-zvere/2531161

Náhledové foto: Pixabay