Muž vrátil v knihovně knihu po sto letech. Jaké bylo zpozdné?

kniha

Kuriózní situaci zažili pracovníci jedné knihovny v severní Kalifornii. Do jejich knihovny totiž přišel muž, který chtěl vrátit knihu vypůjčenou z té samé knihovny v roce 1927. Každého asi napadne, jak vysoké penále za pozdní vrácení zaplatil.

Hodně dlouhá zápujčka

Ve zmíněném případě šlo o knihu Historie Spojených států od Bensona Lossinga, kterou si ve zmíněném roce 1927 vypůjčil dědeček manželky poctivého čtenáře a z nějakého důvodu jí do konce svého života nevrátil. Kniha tak zůstala v rodině až do doby, kdy si místní občan Jim Perry doma všiml v krabici, která patřila jeho nedávno zesnulé ženě, na první pohled staré knihy. Při jejím bližším prozkoumání muž zjistil, že jde o knihu z nedaleké knihovny.

V době, kdy byla kniha půjčena stanovil výpůjční řád, že za každý měsíc prodlení s vrácením je uložena pokuta dvacet pět centů. Po 96 letech by tak pokuta měla činit 1756 dolarů, tedy asi 39 000 korun. Vzhledem k tomu, že knihovna přestala penále vybírat před čtyřmi lety, žádná taková platba vyžadována nebude. Je samozřejmě pravděpodobné, že by jí nikdo nevyžadoval ani v případě, že by penále stále existovalo.

knihy

Foto: Pixabay

Knihovny dnes

Vrácení knihy po téměř celém století je zkrátka kuriozita, která zaujala média i širokou veřejnost. Tato konkrétní kniha se již mezi půjčované svazky nevrátí a bude vystavena v prostorách knihovny.

Tento kuriózní případ nejen, že pobavil čtenáře novin, ale také dostal opět alespoň na chvíli knihovny do centra pozornosti. Počet návštěvníků knihoven totiž stále klesá. Není to však nutně menším zájmem o četbu, ale spíše širším spektrem možností, jak knihy konzumovat. Knihovny se tomuto trendu musí přizpůsobit, a kromě klasického půjčování papírových knih dnes nabízejí i knihy elektronické a stávají se místem pro přednášky, besedy, nebo koncerty.

Zdroje informací: https://www.latimes.com/california/story/2023-05-26/man-returns-library-book-96-years-after-due-date-he-was-spared-more-than-1-700-in-late-fees

https://eu.usatoday.com/story/news/nation/2023/05/23/overdue-library-book-returned-nearly-100-years/70246816007/

 Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.