Mobilní telefony: jak to začalo? Náhled do historie telefonických služeb

Tlačítkový telefon

V současné době už jsme zvyklí na velké dotykové obrazovky, celou řadu zajímavých funkcí a výhodné tarify, které nám sedí na míru. Ne vždy tomu ale tak bylo. V současné době už pevný telefon najdete jen zřídkakdy – a to obvykle jako designovou dekoraci nebo v domácnosti seniorů. V současné době už naprostá většina lidí, kteří mají telefon, používají ten mobilní, bezdrátový. Pamatujete si ještě na to, jak to s mobilními telefony všechno bylo?

Co se změnilo za 30 let?

První mobilní telefony se v široké veřejnosti začaly používat v devadesátých letech minulého století, i když vznikaly mnohem dříve. Ačkoli byly mobilní (tedy přenosné), stále ještě byly dost veliké, takže do kapsy se nevešly. Jak šla technologie dopředu, mobilní telefony – které v té době byly tlačítkové – se začaly zmenšovat a pořizovalo si je čím dál více lidí. Mohly se pochlubit vysokou výdrží baterie – některé mobilní telefony stačilo nabíjet jen jednou za týden. To se s dnešními smatrfony nedá vůbec srovnávat.

Mobilní telefon

Foto: Pixabay

První skuteční „mobil“

Přenosné telefony se sice mohly pochlubit tím, že jste s nimi mohli telefonovat z různých míst, jejich nevýhodou ale byla vysoká hmotnost. Nebylo výjimkou, že vážily dokonce několik kilogramů! Jejich součástí byly totiž slušivé kufříky, které jste mohli nosit přes rameno. V těchto kufřících byl umístěn samotný stroj, který jste ke sluchátku a telefonování jednoduše potřebovali. To si v dnešní době již neumíme vůbec představit. První mobilní telefon, který připomíná klasické tlačítkové telefony vznikl v roce 1973 od společnosti Motorola. Vážil asi 800 g.

První telefonát v Československu

První telefonát, který se na našem území uskutečnil prostřednictvím mobilního telefonu, proběhl v září 1991. Z Prahy do New Yorku si zavolala tehdejší velvyslankyně Shirley Temple Blacková. Už o měsíc později začala fungovat analogová mobilní síť Eurotel. Jedna minuta hovoru v té době vyšla na 25 Kč/min v tuzemsku a 8 Kč/min za příchozí hovor. Mobilní telefon jste si mohli koupit za asi 120 000 korun.

Nárůst uživatelů

Teprve od roku 1996 se začalo množství mobilních telefonů mezi lidmi zvyšovat. Začaly vznikat mobilní telefony různých tvarů a velikostí – od těch klasických, přes „véčka“ (která bylo možné složit) až po vysunovací (klávesnici jste vysunuli jakoby ze spod telefonu). Mezi nejznámější modely patří Nokia 3310, což je telefon, na kterém jste si mohli zahrát některé hry – například oblíbeného „hada“. V roce 2007 byl na trh uveden první smartphone. A od té doby už lidi pomalu ale jistě začaly přecházet na dotykové obrazovky.

Zdroj: https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/drive-pravek-dnes-modernou-pred-30-lety-u-nas-zacala-era-mob/r~196177b02a7211eca7d80cc47ab5f122/

Náhledové foto: Pixabay

Finance jsou velmi zajímavou oblasti. Mám zkušenosti a ráda se o ně s vámi podělím.