EET

Místo restaurace pánský klub – obcházení EET, řekl soud

Možná jste to také slyšeli. Ty restaurace či hospody, které nechtěli mít povinnou EET říkaly: “My nejsme restaurace, my jsme pánský klub pro a pro členy čepujeme pivo, podáváme jídlo”. Někteří opravdu založili klub a vydávali členské karty. Slyšet byl tento postup i při koronavirových omezeních restaurací. Nyní soud (ve vztahu k případům obcházení EET) vydal rozhodnutí.

EET? Raději založíme klub!

Manželé provozovali restauraci v malé vesnici Otěvěk. Když se spustila EET, oficiálně ukončili svůj provoz. To však konec restaurace neznamenalo. Byl zde zřízen soukromý klub příznivců automobilů a motorek všech značek a druhů. Nemovitost – prostory restaurace – pak tvořili klubovnu. Při výdeji nápojů a jídel pak nepodléhali EET. Prostory byly označené jako soukromý klub, členové měli členské karty.

Řízení před soudem odhalilo obcházení zákona

Tento případ se dostal až před soud. V rámci řízení se z podkladů od celního úřadu se zjistilo, že manželé provozovali v tomto “klubu” nadále svou živnost, poskytovali stravovací služby a z této činnosti měli příjmy. Podle vyjádření pro média předsedy senátu Nejvyššího správního soudu České republiky, který případ řešil, bylo nade vší pochybnost prokázáno v rámci dokazování, že manželé obcházeli zákon o EET. Kdyby soud přistoupil na argumenty a jednání manželů, popřel by smysl zákona o EET.

Klubová karta pro každého, zaměstnávání pracovníků

Jinak se však činnost manželů v ničem nelišila od provozování stravovacích služeb v restauraci. Starali se totiž o obsluhu, inkasovali platby, generovali tržby a zaměstnávali kuchaře. Karta klubu byla vydávána každému, kdo chtěl být v tomto místě obsloužen. Předkládání klubových karet se ani nijak nekontrolovalo. Tento rozsudek tedy znamená, že nejde jen o spolek, na který se EET nevztahuje, nýbrž tento konkrétní případ spočíval v obcházení zákona o vyhnutí se EET. Rozsudek je pravomocný. A lze jej nalézt zde.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *