Milionové dotace pro Kiwi.com: Strategická investice, nebo neopodstatněný krok?

Dotace

Rozhodnutí státu poskytnout soukromým firmám finanční dotace vždy vyvolává rozporuplné reakce. Český srovnávač letenek Kiwi.com se nedávno dostal do povědomí, když se objevily informace o milionových dotacích.

Kiwi.com

Kiwi.com je česká internetová společnost založená v roce 2012, která se specializuje na srovnávání letenek a prodej dalších cestovních služeb (taxi, ubytování). Hlavním cílem je umožnit turistům snadněji  rezervovat své letenky za co nejnižší ceny.

Obrovské dotace

Podle zveřejněných informací společnost Kiwi.com obdržela v během několika let obrovské finanční injekce z veřejných prostředků. Přesnějí mezi lety 2017 a 2022 obdržela firma celkově 393 milionů korun. Vysoké částky vyvolávají přirozeně otázky ohledně důvodu takovýchto investic a přínosu, který Kiwi.com přináší pro českou ekonomiku a společnost jako celek.

Nepatrné změny v hospodaření

Analýza výročních zpráv společnosti za posledních několik let odhaluje plno zajímavých informací. V letech 2017 až 2019 měla Kiwi.com nezanedbatelný obrat, ale v roce 2019 překvapivě spadla do ztráty. To všechno však ještě před pandemií COVID-19, která značně ovlivnila fungovavání společnosti. Odhaduje se, že vysoké náklady na zaměstnance a provozní náklady byly hlavními důvody tohoto obratu.

Po nástupu pandemie byla ztráta Kiwi.com v letech 2020 a 2021 ještě výraznější, ačkoli celkový obrat dosáhl 50 miliard korun. To naznačuje, že společnost mohla být citlivější na krize a potíže než jiné, finančně stabilnější odvětví.

Firma je ve ztrátě

I přes výrazný nárůst tržeb za prodané letenky a rekordní obrat, společnost Kiwi.com stále čelí významným ztrátám. Loňská ztráta ve výši 19,6 milionu eur, což představuje zhruba 468 milionů korun, je pouze jednou z mnoha ztrát, které firma zaznamenala v posledních čtyřech letech. Celková ztráta za tento období se blíží dvěma miliardám korun.

Smysluplnost dotací

Velký problém s dotacemi soukromým firmám nás trápí už mnoho let. I v případě dotace udělené společnosti Kiwi.com se nabízí otázka, proč právě tato firma byla vybrána pro státní podporu. Není pochyb o tom, že soukromé firmy mají své místo v ekonomice a mohou přinášet inovace, růst a zaměstnanost.

Avšak toto se netýká Kiwi.com. Rozhodování o dotacích by mělo být založeno na objektivních kritériích, která budou reflektovat skutečné potřeby ekonomiky a společnosti jako celku.

Alternativní přístup k podpoře ekonomiky

Namísto čisté finanční podpory by měl stát zvážit jiné způsoby, jak investovat do rozvoje ekonomiky. Podpora vzdělávání, inovací, infrastruktury a výzkumu a vývoje by mohla vést k dlouhodobým přínosům pro společnost. Důležité je investovat do klíčových odvětví, která mají potenciál posunout českou ekonomiku vpřed.

Zdroje info: Twitter, https://forbes.cz/kiwi-leta-ve-ztrate-v-uplynulem-roce-dosahla-temer-pul-miliardy/ https://brnensky.denik.cz/podnikani/kiwi-com-letenky-prodej-brno-pobocka-ztrata-hospodareni-firma.htmlhttps://medium.seznam.cz/clanek/vidlakovy-penize-pribehy-dotacniho-silenstvi-kiwi-com-a-393-milionu-12043

Náhledové foto: Pixabay