AI: Nastane revoluce v Hollywoodu, jak se někteří obávají?

AI

Obrovský vliv měl příchod ChatGPT společnosti OpenAI v listopadu loňského roku. Dosavadní úroveň AI nedosahovala takových kvalit, jako právě ChatGPT. Tento chatbot změnil pohled na využití AI v oblasti generování textu, psaní textu i překladu jazyků. Kromě generování textu a získávání informací se objevily další oblasti, kde lze využít AI, jako je například generování obrázků nebo jejich různá úprava. Nedávno se objevily zprávy týkající se filmařského prostředí. Mnoho herců, včetně scénáristů, stávkuje, právě kvůli zapojení AI.

Zkušební díl South Park

Společnost Fable se zabývá oblastí AI a přišla s novým programem Showrunner AI. Tento program umí generovat epizody seriálů s vlastním scénářem a postavami. Jako pokusný králík byl vybrán kultovní animovaný seriál South Park. Zkušební epizoda se nazývá „Westland Chronicles“ a trvá 22 minut. Výkonný ředitel společnosti Fable Edward Saatchi nemá v plánu tuto epizodu nadále využívat, ani z komerčního hlediska. Šlo pouze o srovnávací bod, co dokáže AI vygenerovat.

WGA

WGA (Writers Guild of America), nebo také Sdružení amerických scénáristů, stávkuje třetí měsíc kvůli pracovním podmínkám a platům. K tomuto sdružení se přidal také Svaz amerických herců a televizních a rozhlasových umělců (SAG-ATFRA). Právě v Hollywoodu se bojí zásahu AI do jejich práce. Zatímco scénáristi se bojí, že by po pár napsaných epizodách umělá inteligence vygenerovala zbytek epizod, tak herci vyžadují úpravu podmínek. Jde jim o to, aby umělá inteligence nevyužívala jejich podobu ve filmech, ve kterých sami nehrají.

hollywood

Foto: Unsplash

Fanouškovská videa

Zkušební díl má své nedostatky, a to v dabingu i animaci, ale s tím, jak pokrok AI roste, tak nebude dlouho trvat a úroveň bude taková, aby se stala reálnou hrozbou pro Hollywood, jak sám Saatchi tvrdí. Vůbec se nediví scénáristům, že stávkují a dožadují se záruk. Využití vidí spíše v tvorbě fanouškovských videí. Předpovídá, že by fanoušci mohli soutěžit o to, kdo vygeneruje lepší díl, aby následně mohl být natočen.

Program Fable je zatím určený pro vývojáře umělé inteligence. Jestli se ale časem povede prosadit AI do filmařského průmyslu, tak to může otřást základy nejen s Hollywoodem, ale celým filmařským světem. Jestli vás zajímá, jak by mohl takový snímek s reálnými herci vypadat, zkuste se podívat na epizodu ze seriálu Black Mirror s názvem „Joan is Awful“, který je dostupný na Netflixu.

Zdroj: Autor, https://www.e15.cz/byznys/technologie-a-media/zhmotneni-hollywoodskych-obav-program-showrunner-ai-vygeneroval-epizodu-south-parku-1399511

Náhledové foto: Pixabay