Microsoft založil novou organizaci zaměřenou na AI

microsoft

Microsoft založil novou organizaci „Microsoft AI“, která se zaměřuje na oblast umělé inteligence. Společnost zažívá mimořádné období, když její hodnota překonala hranici 3 bilionů amerických dolarů, čímž se dostala před svého hlavního konkurenta – Apple. Odborníci považují nárůst hodnoty společnosti za důsledek jejího zapojení do oblasti umělé inteligence. Microsoft patří mezi hlavní investory společnosti OpenAI. Nově vzniklá divize bude mít na starosti provoz a rozvoj Copilota a dalších spotřebitelských produktů založených na AI.

Microsoft AI

Nově vzniklé divizi Microsoftu bude šéfovat Mustafa Suleyman, který má v této oblasti minimálně deset let zkušeností. Suleyman spoluzaložil a vedl vývoj aplikované AI ve společnosti DeepMind, jež byla v roce 2014 koupena Googlem. Mezi typické produkty DeepMindu patří především počítačový program AlphaGo a projekt AlphaFold. V současnosti se stará o vývoj jazykového modelu Gemini. Původně měl být dosazen na tuto pozici Sam AltmanOpenAI, ale nakonec zůstal v OpenAI. Altman se tehdy potýkal s osobní krizí, která málem vyústila v přechod do Microsoftu.

Ústřední postavy nově vzniklé divize

Mustafa Suleyman bude mít pod sebou velmi důležité lidi. Mezi ústřední postavy jeho nově vzniklého týmu budou:

  • Karén Simonyan – Bývalý kolega z DeepMindu nebo Infection, který zastane pozici hlavního vědce.
  • Mikhail Parakhin – Správce Copilota, Bingu a internetového prohlížeče Microsoft Edge.
  • Misha Bilenko – Vedoucí týmu GenAI.

Microsoft Copilot

Microsoft Copilot je chatbot vyvinutý společnostmi Microsoft a GitHub. Do provozu byl uveden 7. února 2023. Po ukončení Cortany je Copilot plnohodnotnou náhradou. Původně byla známý pod názvem „Bing Chat“ a sloužila především jako vestavěná funkce pro Microsoft Bing a Microsoft Edge. Umělá inteligence Copilota je založená na technologii GPT (Generative Pretrained Transformer) a dokáže generovat kód či poskytovat návrhy pro programování. Používá se především jako rozšíření pro vývojová prostředí a poskytuje automatické doplňování kódu, návrhy funkcí. Pomáhá a podporuje vývojáře, aby mohli zrychlit proces vytváření softwaru a zlepšit kvalitu kódu.

Zdroj: https://www.zdnet.com/article/what-is-microsoft-copilot-heres-everything-you-need-to-know/https://artsandculture.google.com/story/the-story-of-alphago-barbican-centre/kQXBk0X1qEe5KA?hl=en,https://www.zive.cz/clanky/microsoft-zalozil-novou-divizi-pro-ai-povede-ji-drivejsi-klicovy-muz-googlu/sc-3-a-227241/default.aspx

Náhledové foto: Unsplash