Meziroční zisky provozovatele KFC a Burger King se zvýšily

kfc

Oblíbenost fastfoodů roste, hovoří o tom nedávná čísla. Společnost AmRest provozuje v České republice restaurace rychlého občerstvení KFC, Burger King a Pizza Hut. Její zisky meziročně stouply o 43 procent, zhruba o 130 milionů korun na 433 milionů korun. Meziroční tržby vzrostly o 1,4 miliard na 5,99 miliardy korun. Meziročně je to navýšení o více než 30 procent. Zvedla se také průměrná útrata v těchto zařízeních. V roce 2017 zákazník utratil v průměru 143 korun, loňská útrata byla v průměru o 100 korun vyšší, tedy 243 korun.

Čísla jsou podobná, jako před pandemii

První výrazné zvýšení zisku zaznamenala společnost AmRest v roce 2021. Tehdy ztrojnásobil svůj zisk na 303 milionů korun. V tomto roce se také měnila průměrná zaplacená částka, když překročila hranici 200 korun. Jsme tedy svědky toho, že tržby stouply o více než 93 procent. Stoupl také počet transakcí, kdy zákazníci restaurací této společnosti zaplatili dohromady 27 881 účtů. V porovnání s rokem 2021 je to navýšení o 5 900 transakcí. Tato čísla se blíží těm, která byla před vypuknutím pandemie.

Restaurace společnosti AmRest

Jak bylo zmíněno, tak AmRest provozuje tři fastfoodové restaurace:

  • KFC – 119 provozoven,
  • Burger King – 33 provozoven,
  • Pizza Hut – 6 provozoven.

AmRest zajišťuje pro provozovny KFC kuřecí maso čtyřikrát týdně. Odebírají ho z Vodňanské drůbeže z holdingu Argofert a společnosti Drůbežářský závod Klatovy. Burger King se zaměřuje především na hamburgery z hovězího masa. V nabídce nechybí ani plant-based produkty z rostlinných alternativ masa. Pizza Hut nabízí italsko-americkou kuchyni. Na Pizza Hut narazíte většinou v obchodních centrech nebo si jídlo objednáte na dovoz.

Inflace může za nárůst cen

Za zvýšení cen ve fastfoodech může inflace. Kromě výše zmíněných restaurací byl nucen také McDonald’s zvýšit cenu svých produktů. Ještě loni v lednu stál Big Mac 89 korun, postupně cena vzrostla na 99 korun a nyní stojí 105 korun.

MCD

Foto: Pixabay

Všechna tato čísla a zvýšené tržby poukazují na to, jak se fast foodům v České republice daří. Nicméně je třeba se zamyslet, zda je to opravdu správný směr. Vzrůstající popularita návštěv poukazuje na to, jak je spousta lidí ochotna platit za vysoce zpracované potraviny, čím dál tím častěji. Berte v potaz samotnou cenu Big Macu, za který zaplatíte nyní 105 korun. Připočtěte si pár desítek korun a máte výslednou částku průměrného poledního menu v restauraci. Navíc, co si budeme vykládat, tento typ stravy není nejzdravějším a pravidelným konzumem škodíte akorát tělu. Není lepší si uvařit jídlo v domácnosti?

Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-provozovatel-kfc-a-burger-king-loni-v-cr-zvysil-zisk-o-43-procent-40439782https://www.newstream.cz/zpravy-z-firem/amrest-v-cesku-loni-zvysil-zisk-o-43-procent-fastfoody-ktere-spravuje-zdrazily-v-poslednich-letech-o-sto-korun

Náhledové foto: Pixabay