Škola

Metrové rozestupy ve školách jako nereálný nesmysl

Škola: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Znovuotevření škol je jedním ze stále se opakujících témat a není se čemu divit. Spousta lidí už má domácí výuky svých dětí plné zuby. A není divu. Suplovat roli učitelů skutečně není jednoduché, a to zejména v případech, kdy dítě potřebuje ještě větší péči. I proto se předseda vlády vyjadřuje o znovuotevření škol vcelku opatrně. Naznačil však několik záležitostí. Jakých a jsou reálné? Na to se zaměříme v následujících řádcích.

Metrové rozestupy jako utopie

Premiér předpokládá, že by se po znovuotevření škol měly mezi žáky dodržovat metrové rozestupy. Upřímně řečeno, moc netušíme, jakým způsobem bychom žáky udrželi, aby nebyli tak blízko u sebe. Školy z hlediska velikosti tříd nejsou k takovémuto řešení vůbec uzpůsobeny. Jen velmi složitě by tak bylo možné děti poskládat do lavic. O rouškách se zatím nemluvilo. I tady především u menších dětí nastane zřejmě velký problém. Ve školkách by se děti měly rozdělit do menších kolektivů. Určitě i toto nebude zrovna jednoduché.  

ŠkolaŠkola: Zdroj obrázku Pixabay.com

Postupné otevírání škol

Děti v mateřských školách už na sebe budou v uvozovkách plivat viry, zatímco první stupeň základní školy půjde později a následovat bude poté stupeň druhý. Zajímavé řešení. Řevnivost mezi učiteli bude také poměrně zajímavá. Jedni budou ve škole, jiní ne. Kocourkov. Buď ano, nebo ne. Ideální záležitost. Pokud prostě situace nebude taková, jaká by měla být a riziko nákazy neklesne na únosnou míru, vzdělávací instituce by měly zůstat zavřené, ať už se nám to líbí, nebo ne.

Vše nakonec zřejmě zůstane na resortech

Nic překvapivého. Je třeba počítat s tím, že bude spolupracovat ministerstvo školství a ministerstvo zdravotnictví. Nakonec uvidíme, co se vymyslí. Je velmi brzy na to, aby se dala celá situace nějakým způsobem předvídat. Nikdo neví, kdy celá pandemie koronaviru nakonec ustoupí, ač bychom si všichni přáli, aby to bylo co možná nejdříve.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

1 komentář

  1. Nina Odpovědět

    V některých zemích je vyuka na dálku samozřejmostí, a žáci školou povinni to musí zvládat. Tady jde o pouhý nezvyk, než se vše doladí. Ono také předně záleží na ochotě učitelů a správném podání učiva, notabene předání informací. U žáků jde předně o výchovu k zodpovědnosti a samostatnost. Je každopádně těžké, když v této době roli učitele musí přijmou rodiče včetně svého zaměstnání. Je to každopádně problém, který se musí řešit. Mnohé rodiny taktéž žili víceméně bez druhých členů a nynější doba je pro ně velkou zkouškou, musí najednou trávit spolu více času, najednou pociťují ponorkovou nemoc. Dřív lidé žili dál od sebe, a při tom měli k sobě blíž. Rozhodně je někde chyba. Je třeba vše sladit, jak přípravu učitelů, jak podávat učivo na dálku, tak i žáci, aby byli schopni jej zodpovědně zpracovat. Důležitá na místě je motivace, ne stres a tlak.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *