Mateřská škola

Mateřské školy v první linii

Mateřské školy jsou nedílnou součástí našeho vzdělávacího systému. Ať už si kdo chce, co chce, myslí, je tomu prostě tak. Přišel nouzový stav a česká vláda uzavřela prakticky všechny vzdělávací instituce. Jen na mateřské školy se tak nějak pozapomnělo. Vláda se zbavila odpovědnosti a nechala vše na zřizovatelích, tedy jednotlivých obcích. Spousta mateřských škol tak zůstala otevřená.

Každý starosta dle svého uvážení

Našli se starostové, kteří okamžitě zjistili, že riziko přenosu koronaviru je ve školce stejné jako kdekoli jinde. Třeba v Plzni se uzavřely mateřské školy takřka současně s těmi základními. Postupně se lavina valila celou zemí. Přesto zůstaly mateřské školy, které byly otevřené. Ač se počet dětí zredukoval na minimum, či dokonce nulu, rodiče neměli nárok na ošetřovné. Uzavření mateřské školy bylo v kompetenci ředitele, nicméně musel to projednat se zřizovatelem. Uzavřít mateřskou školu by mohl i bez souhlasu obce, nicméně právě vedení obce jmenuje ředitele…

Počet dětí v MŠPočet dětí v MŠ: Zdroj MŠMT

Až 28 dětí ve třídě

Statistiky České lékařské komory hovoří o tom, že učitelé se řadí na druhou pozici ohledně zaměstnanců nakažených koronavirem. Ostatně jen si vezměte, že v mateřských školách může být v kolektivu až 28 dětí. To už se přitom spousta školek otevřela a jiné se otevřou 25. května. Jen pro srovnání, na Slovensku může být ponovu v kolektivu jen 12 dětí.

Zavaleni byrokracií

Ministerstvo školství také připravilo zajímavou novelu nařízení vlády. Tady je cílem, aby menší mateřské školy přišly o zástupce ředitele. Nyní může ředitelka snížit počet hodin jedné z učitelek s tím, že se bud podílet na koncepci školky, aktivitách apod. Teď už by tomu tak být nemělo. S dětmi bude muset trávit 31 hodin týdně, takže ředitelka bude na veškerou byrokracii sama. Ta přitom učí 20 hodin. Na Slovensku tráví učitelky s dětmi 28 hodin. Učitelky u našich sousedů mají učitelky nárok na příplatek za třídnictví a jinak mimo aktuální stav bývá ve třídách maximálně 20 dětí, u předškoláků 22.

No, uvidíme, jak se situace vyvine dál. Tak jako tak, až byla v důsledku koronaviru izolována jedna pražská mateřská škola.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *