Mateřská dovolená: Nástup si pořádně rozmyslete

Mateřská dovolená

Sousloví mateřská dovolená určitě přesně nevystihuje celou dobu, kdy je matka s dítětem doma. Musí se o něj starat prakticky 24 hodin denně, a tak je spíše ustaraná. Z finančního hlediska se ale jedná o termín vztahující se k získání určitého finančního obnosu. Pokud nevíte, jak to s tímto obdobím vlastně chodí, kolik finančních prostředků můžete získat a mnohé další věci, jste na správné adrese. Na vše se zaměříme mnohem podrobněji.

Termíny mateřská a rodičovská dovolená se liší!

Co se týká rozlišení obou termínů, pak mateřská dovolená začíná v momentu zhruba 6 až 8 týdnů před porodem, kdy žena odchází domů ze zaměstnání. Nepobírá ovšem mateřskou, nýbrž nemocenskou. Jestliže žena rodí předčasně, má pak nárok na 28 týdnů mateřské. Jestliže se narodí více dětí, činí nárok 37 týdnů. U klasického termínu by se mělo jednat o 22 měsíců. Rodičovská dovolená plynule navazuje na mateřskou a v jejím průběhu může žena vyčerpat státem dotovaných 220 000 korun. Jakým způsobem si vše rozloží, je již pouze a jedině na ní samotné. Vyčerpat ale sumu musí do 4 let věku svého dítěte.

Máte nárok na mateřskou?

Ne každá žena má na mateřskou automaticky nárok. Vše totiž posuzuje Okresní správa sociálního zabezpečení. Žena musí mít uzavřené nemocenské pojištění a také musí být zaměstnaná, anebo v ochranné lhůtě. Další důležitou podmínkou je i to, že musí mít nastávající maminka zaplaceno minimálně 270 dní nemocenské pojištění.

Nástup na mateřskou dovolenou jak pro ženy, tak i pro muže

Na mateřskou dovolenou mohou odejít jak ženy, tak i pánové. V poledních letech se u mnohých rodin prosazuje model, kdy je muž doma s dítětem a žena pokračuje ve své kariéře. Pokud dokáže vydělat větší množství financí než muž, pak je všechno v pořádku a celý průběh mateřské je nekomplikovaný.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.