Senior pc

Marketing strachu: Když senioři podléhají dezinformacím

Uživatelů internetu je obrovské množství. Stále více přibývá především těch v seniorském věku. I oni samozřejmě dokážou každý v individuální míře využívat možností, jež jim online svět nabízí. Milují poslouchání muziky, sledování filmů a samozřejmě jsou registrovaní na mnohých sociálních sítích. Dokonce se mezi staršími lidmi najdou i youtubeři. Jinak mají internetové bankovnictví a realizují nákupy v eshopech. Asi nejvíce ovšem vyhledávají informace. Právě tady část nachází zklamání a naráží na rizika, jež s sebou přítomnost v online světě bohužel přináší.

Fake news za každým rohem

Mnozí senioři si neuvědomují, že internet je doslova napěchovaný různými nepříjemnostmi, jimž se nelze jen tak jednoduše bránit. Ten, kdo spolu internetem postupně vyrůstal, dokáže mnohem jednodušeji odhalit lži a další rizika, jež s jeho využíváním souvisejí. Rozpoznání fake news od pravdivých a zaručených zpráv je často pro seniory nemožné. Hodně nepříjemné jsou zejména řetězové zprávy, jimž lidé uvěří. Tradičně mohou přijít od rádoby kamaráda. S řetězovými zprávami se setká obrovské množství seniorů. Ostatně jen si vzpomeňte, kolik jich přijde vám.

Senzace v hlavní roli

Co vlastně weby útočící na seniory slibují? Především informace, které se jinde fakticky nemají šanci dozvědět. Média je totiž údajně veřejnosti zatajují. Každý člověk prahne do jisté míry po senzacích. Čím jde o větší informační bombu, tím stoupá procento pravděpodobnosti, že jde o podvrh. Senioři se mnohdy nechají nalákat a škody se následně nepočítají pouze v řádu několika set korun.

Internetová a mediální gramotnost se zvyšuje, ale…

I u seniorů se internetová a mediální gramotnost neskutečně zvýšila, nicméně přesto je zapotřebí, aby byli obezřetní. Na internetu si lze napsat prakticky všechno, co kdo uzná za vhodné. Slovo morálka už dnes do jisté míry pozbývá smyslu. Informace jakéhokoli charakteru lze ale ověřit hned z několika stran a pravdu s trochou námahy najít. Především u přeposílaných zpráv to není nijak extrémně složité.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *