Lyžařské kurzy jsou pro řadu rodin příliš drahé

skiareál

Školní lyžařské kurzy bývaly klasikou, bez které se školní docházka prostě neobešla. V poslední době to ale přestává platit, neboť náklady na absolvování kurzu neustále rostou. Nejčastějším důvodem přitom bývá nedostatek financí ze strany rodičů.

Zájem o „lyžáky“ je menší a menší

Zájem o školní lyžařské kurzy spíše klesá, oproti předešlým rokům nenaplní učitelé zdaleka ani celou třídu žáků. Žáci z jiných tříd jsou tak přiřazováni často do kurzů jejich tříd, ale bylo možné je naplnit. Některé rodiny na zaplacení lyžařského kurzu zkrátka nemají.

Lyžařské kurzy totiž zdražily oproti minulým letům téměř o polovinu. S cílem dostat všechny děti na hory chudším rodinám tak vypomáhají například radnice. Na jednoho žáka v některých městech přispěla radnice částkou 5000 korun. Ne vždy je to ale možné.

Školy hledají veškeré možnosti, jak získat plný počet žáků na výcvik. Kromě slučování žáků z různých tříd, školy také hledají levné chaty k ubytování. Nárůst cen za ubytování je ale skokový, a ceny jsou už jednou takové.

lyžování

Foto: Pixabay

Ceny již letos tolik nevzrostly

Kvůli strmému zdražování některé školy upustily od pořádání lyžařských kurzů úplně, namísto nich pořádají třeba jednodenní lyžařské výlety, aby alespoň trochu ulevili svým účtům a peněženkám rodičů.

S určitým překvapením lze ale konstatovat, že ceny ve skiareálech zůstanou letos většinou stejné jako vloni. Naopak, daleko víc peněz bude třeba vydat například v zahraničí. Lákadlem se u nás stanou přitom třeba nové lanovky a nově upravené trasy. Vlekaři také počítají s daleko větší a bohatší úrodou sněhu, než jakou si pamatujeme z loňského roku.

Zhruba dvě třetiny skiareálů v Čechách zůstane na stejných cenách jako loni. Ostatní mírně klesnou, nebo naopak nepatrně zvýší. České areály letos investovaly na zvelebení svých provozů více než jednu miliardu korun. V cizině si za radovánky na lyžích naopak připlatíte, například v oblíbených Alpách si lidé připlatí v průměru o 10 procent navíc.

Zdroje informací: https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/530695-zajem-o-lyzarske-kurzy-se-snizuje-rodice-na-ne-nemaji-penize

https://eduzin.cz/wp/2023/11/14/lyzak-je-moc-drahy-rodiny-setri-a-premysli-jestli-deti-na-hory-se-skolou-poslat/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.