Lyžařská sezona dobře začala a špatně skončila. Ztráty jsou velké

sjezdovka

I když zima ještě podle kalendáře tak úplně neskončila, na horách již panuje jaro. Řadě lyžařských areálů letos přitom počasí opravdu nepřálo. Nezvykle vysoké teploty na konci února ukončily na mnoha místech letošní lyžařskou sezónu o dost dříve, než bylo v plánu.  Díky tomu se rušilo i mnoho sjednaných lyžařských závodů, na které se těšila řada vášnivých sportovců.

Nejhorší sezona vůbec

Jedná se o vůbec nejhorší lyžařskou sezónu v historii. I když nástup sněhových přeháněk v období kolem Vánoc vypadal slibně, nyní jsou na horách vidět už jen zelené louky. Provozovatelé v níže položených oblastech vyhlásili lyžařskou sezónu letos již za ukončenou. Lyžařské podmínky jsou i na ostatních místech velmi špatné. Ani kapka sněhu, zájem lyžařů navíc rok od roku klesá.

Například v západní části Šumavy a v Beskydech nejezdí vleky ani lanovky, lyžaři jsou tak nuceni vyhledávat už jen konkrétní místa, kde se sníh na svahu jen stěží drží. Prozatím funguje Skiareál Pec pod Sněžkou na Černé hoře a ani krkonošská střediska ve Špindlerově Mlýně zatím nezahálejí. O víkendu obě střediska praskala ve švech, v každém z nich se objevilo zhruba 10 000 návštěvníků. Zájem o tyto lukrativní, leč velmi drahá místa, způsobil, že kapacity byly plně obsazené. Možnost lyžování v nich ale byla na téměř všech sjezdovkách.

Sjezdovky o celkové délce zhruba přes 28 kilometrů byly plně využity. Na nich se drží ještě v některých místech i kolem půl metru sněhu. Menší střediska v níže položených oblastech jako je například Vrchlabí, Strážné, Dolní Dvůr, nebo Žacléř již ale nelyžují.

A jak to vypadá v Orlických horách?

Ani zde to není s podmínkami pro lyžování nikterak valné. Pokrývka sněhu dosahuje hloubky maximálně kolem 30 cm. V Deštném, kde zpravidla v tomto období sníh nikdy nechybí, jsou v současné době v provozu dvě lanovky a otevřené jsou tři sjezdovky z osmi. O kousek vedle v Říčkách jsou podmínky pro lyžování o trochu lepší. Lyžuje se zde převážně na technickém sněhu s vrstvou kolem 30 až 70 cm sněhu. Otevřeny jsou stále všechny tři sjezdové tratě.

lyžování

Foto: Pixabay

Přidala se i jižní část Šumavy

V provozu jsou jen jednotky sjezdovek s maximální výškou sněhu do 30 cm. O víkendu přijelo do skiareálu Lipno 2000 lyžařů. Na Zadov se vydalo jen několik stovek lidí, neboť v provozu zbyla jen jedna sjezdovka na Kobyle. Západní část Šumavy svůj boj o udržení lyžařských podmínek vzdala definitivně a uzavřeno bylo několik sjezdovek najednou.

Ideální podmínky i možnost sjet všechny tratě hlásí provozovatelé skiareálu Klínovec. Na Božím Daru ani v Potůčkách sníh zatím nechybí, Bublava je ale mimo provoz. Místa, jako jsou kupříkladu Praděd, Červenohorské sedlo, Kouty nebo Branné mají podmínky prozatím ucházející, provozovatelé se však obávají přívalových dešťů, ty by totiž podle všeho mohly ukončit sezónu o dost rychleji i zde.

A jak je to s lyžováním v blízkosti Prahy

Na Šibeničním vrchu se již nelyžuje. Zde se na lyžaře budou provozovatelé těšit až příští rok, stejně tak i v Kvasejovicích na Příbramsku. V Chotouni u Prahy i na Monínci u Sedlce – Prčice se zatím s bídou ještě lyžuje. Sněhu tam ale každou hodinu stále více ubývá, pospěšte si proto s návštěvou.

Finanční ztráty jsou nevyhnutelné

Výše popsané znamená jedinou věc: skiareály budou letos většinou ve značných finančních ztrátách. Ty budou muset být teprve přesně vyčísleny, rozhodně ale budou nemalé. A co je ještě horší, jedná se o trend, který tu s námi bude i v dalších letech a už nikdo nepředstírá, že se jedná pouze o náhodné výkyvy…

Zdroje informací: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/nejhorsi-sezona-v-historii-skiarealy-kvuli-vytatym-mistum-zkracovaly-sjezdovky_2402251958_mst

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/-teple-pocasi-v-cr-zhorsilo-podminky-pro-lyzare-dal-mohou-do-horskych-arealu/2482960

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.