03_Londyn

Londýn přichází o post exkluzivního finančního centra

Po dlouhou dobu byl Londýn nekorunovaným králem evropských finančních center a křižovatkou transakcí v obrovském objemu peněz. Díky Brexitu ale začíná tato jeho dlouho neotřesitelná pozice erodovat. Od definitivního odchodu Velké Británie z Evropské unie 1. ledna tohoto roku se do evropských finančních center v Amsterdamu, Paříži nebo Frankfurtu přesunuly obchody za miliardy dolarů a tento exodus bude pravděpodobně pokračovat.

Londýn v problémech

O jak velký problém jde, hovoří nejlépe čísla. Londýn je sídlem mnoha bank s globální působností a není proto divu, že finanční služby a operace se na daňových příjmech britské vlády podílejí hned 11 % a do britského HDP přispívají ročně až 185 miliardami dolarů, což je 7 % celé britské ekonomiky. Polovina z této sumy je potom generována přímo v Londýně. Přímo v Londýně dává také finanční sektor práci více než 300 tisícům lidí. Problémy Londýna jsou tak problémem celé Velké Británie.

04_Londyn

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Finanční sektor bez dohody

Finanční sektor a dopady, které na něj bude Brexit mít, stály trochu stranou zájmu veřejnosti i médií (s výjimkou těch specializovaných), zvláště ve srovnání s přece jen pro většinu lidí méně abstraktními problémy jako je rybolov nebo hraniční kontroly. Nezdůrazňovalo se proto, že finanční sektor není pokryt vzájemnou britsko-evropskou smlouvou. Z hlediska Evropské unie je to celkem pochopitelné, nemá důvod vypisovat Británii bianco šeky a dávat jí vánoční dárky.

Bez smlouvy nemohou evropské instituce obchodovat finanční produkty v eurech na britských trzích. Ztráty, které z toho pro Londýn a Británii plynou jsou a budou obří. V prvních měsících po brexitu byl Londýn svědkem dramatického poklesu v objemu euro transakcí. Odborníci mluví o tom, že z toho samozřejmě nelze usuzovat na jakýkoliv rychlý kolaps Londýna coby finančního centra. Přiznávají ovšem, že začátek pomalé eroze jeho významu je pravděpodobně neoddiskutovatelný.

Zdroj dat: edition.cnn.com/2021/02/25/investing/brexit-london-financial-services/index.html

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *