Logistický systém Ringil digitalizuje a zefektivňuje logistiku firmám

Byznys

Přestože se spousta společností v posledních několika letech soustředí na celkovou digitalizaci, stále se ještě najdou mnohé podniky, které používají pouze papír, tužku, e-mail a telefon. Problém je především u přepravců a logistických firem, přitom existují moderní technologie i v logistické branži, které procesy výrazně zefektivní. Zpracovávat stovky e-mailů a telefonních hovorů denně není nic jednoduchého, ovšem na scénu vstupuje logistický systém Ringil.

Úspora času a automatizace procesů, to je Ringil

Český startup Ringil má jasnou vizi, a to zdigitalizovat a zefektivnit logistiku pro malé a střední podniky. Působí na trhu teprve třetím rokem, ale za tu dobu zvládl vybudovat propracovaný logistický systém, který pomáhá zlepšit efektivitu v řízení logistiky o desítky procent. Důvěru do něj vložila i zvučná jména jako Asseco, Eurowag, Notino či Yankee Candle.

Logistický software, který funguje na bázi SaaS (software jako služba), je modulární a flexibilní, takže zvládne snadné plánování přeprav v rámci České republiky, ale i mezi jednotlivými světadíly. Vzhledem k tomu, že je to modulární systém, společnost si vybere pouze takové moduly, které využije.

Jedná se o cloudové řešení, což znamená, že platforma je dostupná 24/7 odkudkoliv. Zkrátka vám stačí pouze připojení k internetu.

„Doprava a logistika jsou obory, v nichž dnes stále kraluje zastaralá praxe tužky, papíru a e-mailu. Dopravcům a jejich partnerům přitom tyto nástroje ve výsledku celý logistický proces znesnadňují. Proto vytváříme platformu, aby všechny články řetězce měly vždy aktuální informace, a tudíž přehled o stavu zásilek v reálném čase,“ vysvětluje André Dravecký, zakladatel tohoto startupu.

Ringil je už druhý logistický startup Andrého Draveckého. V roce 2015 založil ještě Shipvio, který se zaměřuje na samotnou přepravu a představuje prostředníka mezi dopravcem a zákazníkem.

Ringil má pět hlavních modulů

Hlavními moduly jsou správa přeprav, avizace od dodavatelů, správa časových oken, komunikace s dopravci a skladové hospodářství.

Řízení přeprav

V systému je kompletně evidována přeprava zásilek se všemi potřebnými detaily, dokumenty (od dodavatelů, dopravců i interní), ba dokonce komunikací s dopravci. Každá provedená změna je ihned viditelná, protože se propisuje v reálném čase.

Systém pro řízení přeprav (transportation management system) poskytuje důkladný přehled o přepravách, takže je možné sledovat například to, zda je zásilka doručena v dohodnutém termínu.

Stejně tak modul umožňuje rychlé poptávání dopravců a rozeslání poptávky všem dopravcům najednou. Do systému se sbírají i nabídky od nich, takže vše je na jednom místě. Veškerá uložená data se zpracovávají do přehledných reportů.

Avizace

Celý postup je jednoduchý. Dodavatel zašle avízo o dostupnosti zboží, vy objednáte přepravu a zbytek už je v rukách dopravců. Přeprava na základě avíza dodavatele zabere jen pár kliknutí. Všechny informace jako místa, časy a náklad jsou vyplněné, takže data zkrátka jen předáte dál.

Systém na nic nezapomene, protože zasílá automaticky notifikace a na jednom místě sdružuje průběh celého procesu. Zcela relevantní informace se tak dostanou ke kompetentním osobám, ať už se jedná o pracovníky z nákupu, výroby, nebo logistiky. Stejně tak stav přepravy zná i samotný dodavatel.

Správa časových oken

Ringil si zakládá na intuitivním prostředí a startupu se velice povedl i modul pro správu časových oken. Přesně je stanovené, kdo, kam a co přiveze či odveze, a to všechno opět na jednom místě. Pár kliknutí vám stačí, abyste rezervovali timeslot, přehledně si ho zobrazili nebo do něj zapojili dopravce.

Všichni od vrcholového managementu přes skladníky až po dispečery a dopravce čerpají data z jednoho zdroje, takže se ke všem dostávají stejné informace. Eliminují se tím kolize na rampách a stresové situace, protože řidiči jedou najisto. Efektivita tím dostává zcela jiný rozměr.

Platforma je multifunkční a otevírá podnikům bránu do digitalizace logistiky

„Naší vizí je kompletně automatizovaná logistika či alespoň nákladní doprava. Chceme vybudovat firmu, která tu bude desítky let a pomůže tisícům firmám digitalizovat i automatizovat procesy v logistice,“ dodává André Dravecký, který ve startupu Ringil figuruje jako výkonný ředitel.

Logistický software zastřešuje kompletní proces logistiky od avizace až po vykládku a nahrání dokumentů. Začněte efektivně řídit provoz, přičemž online logistika je blízká budoucnost. Kdo se neadaptuje, bude strádat.

Ringil získal i několik významných ocenění. Dostal se do TOP 3 v soutěži TOP logistická služba 2021 a taktéž do první desítky Nadějných českých startupů 2023. Úspěchy sklízí i na zahraničních soutěžích, a to například v Logistics startup to watch in 2023 a Logistics Tech Startups in Europe 2023.

Vizí startupu je kompletní digitalizace logistiky. V současné době má více než osm stovek zapojených firem a investovaly do něj fondy jako Depo Ventures, Purple Ventures, Startguide a N1.

„Pokrok a budoucnost se čím dál více ponesou v duchu automatizace a digitalizace, a to napříč všemi obory, kde to je možné. Ringil tuto změnu přinesl do dnes již zastaralého oboru logistiky. Vize a snaha zdokonalit odvětví, bez kterého si nedokážeme představit každodenní život, nás přiměla projekt podpořit,“ komentuje český startup Marek Moravec, partner fondu N1.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.