Lidé nemají na dokončení rozestavěných domů, jsou na prodej

stavba

Současná politická a ekonomická situace působí lidem problémy v mnoha oblastech. Jednou z nich je stavebnictví. Z počtu rozestavěných novostaveb a objektů uprostřed rekonstrukce, které jsou na prodej to je jasně patrné.

Nabídka rozestavěných domů stále roste

Dnešní doba sebou přináší pocit nejistoty, a i z objektivních příčin staví mnoho lidí do pozice, kdy nejsou schopni naplňovat plány, které si před nějakou dobou vytyčili. Není proto divu, že stále více přibývá nemovitostí, které lidé začali stavět, ale nejsou schopni se dokončit.

Nedokončené velké rekonstrukce a rozestavěné domy jsou čím dál tím častějším úkazem. Během května se počet domů v rekonstrukci nabízených k prodeji na webu SBazar.cz pohyboval kolem 50, o měsíc později tato čísla prudce vzrostla až na 120 a v měsíci srpnu poskočila ještě výše, na 220.

stavba

Foto: Pixabay

Všudypřítomné zdražování

Domy v různé fázi rozestavěnosti nebo rozpracovanosti přibývají v nabídce i dnes. Průměrně jsou to dva až tři domy denně. Důvody pozastavení staveb jsou vždy stejné: jedná se o zdražování v oblasti stavebního materiálu, ale i lidské práce, kterou je potřeba během projektu zaplatit.

Projekty stavby či rekonstrukcí domů se navíc potýkají i s drahými energiemi, stejně jako s nedostatkem řemeslníků, kterých je v poslední době velký nedostatek. Panika z rostoucích cen energií je doplňována ještě navýšenými cenami hypoték, na něž již mnozí nedosáhnou. Výsledkem je nemožnost dostát původním projektům a pak již nezbývá nic jiného, než se vzdát a objekt prodat.

Příčiny tohoto stavu jsou samozřejmě vnější a jen těžko lze očekávat, že by se snad situace mohla změnit v řádu měsíců. Nové projekty tak budou lidé muset lépe promýšlet a mnohem přísněji posuzovat jejich rizika.

Zdroje informací: https://www.novinky.cz/clanek/finance-cim-dal-vic-rodinnych-domu-v-rekonstrukci-je-na-prodej-40411201

 https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-firmy-dosly-penize-na-cihly-rozestavenych-domu-na-prodej-pribyva-205994

 Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.