Lež novinářů celého světa míří na čistého Babiše? Co říká zahraniční tisk

Andrej Babiš

Všichni lžou. Opravdu všichni. Náš pan premiér je v tom zcela jistě nevinně. Vždyť proti offshore společnostem v daňových rájích vždy bojoval. Nyní se o něm píše v médiích celého světa, ale všichni si očividně vymýšlí. Jak to tedy vlastně je? To ví nejspíše jen ti zasvěcení, nicméně my jsme si pro vás pár vyjádření premiéra z minulosti týkajících se této problematiky připravili. Samozřejmě se pak podíváme i na další aspekty a na to, co říká zahraniční tisk.

Několik starších vyjádření premiéra

V červnu v roce 2011 hovořil Andrej Babiš o tom, že veškeré firmy jsou v Čechách a žádné offshore společnosti nemáme. V roce 2014 už hovořil tak, že posíláním finančních prostředků do daňových rájů utekla spousta peněz a že se to musí omezit. O rok později se premiér holedbal tím, že z jeho firem šlo 2 miliardy 314 milionů na zdravotní a sociální pojištění, 743 milionů mířilo na daň z příjmu právnických osob do rozpočtu ČR. Nadával na ty, kteří drží své firmy v offshorech. Tato tvrzení byla na stránkách hnutí ANO ještě dva dny nazpět, nicméně někdo je smazal. Asi Piráti či Kalousek. V dubnu 2016 se dle premiéra analyzovalo, kdo podniká v Panamě. Co se zanalyzovalo? Těžko říct.

Zahlcený zahraniční tisk

Stačí se podívat kamkoli do zahraničí a přečíst si zdejší tisk. Zjistíte, že se o premiérovi píše fakticky všude. Podívejme se, co o něm říkají ti pro něj lživí novináři.

The Guardian premiéra fakticky odsoudil

Odhaleno: Český premiér použil offshore společnosti k nákupu francouzského sídla za 13 milionů liber. Takto se vyjádřil známý plátek The Guardian. Rozepisují se o tom, že Pandora Papers, tedy tajné dokumenty odkryly, že když ještě nevstoupil do politiky, řešil finanční machinace týkající se 15 milionů eur. K vytvoření třech společností údajně využil panamskou advokátní kancelář Alcogal.

Co na to v USA?

I ve Spojených státech amerických se lze setkat v The Washington Post se zajímavým titulkem. Ten říká, že česká policie slibuje, že prošetří ony tajné dokumenty i z toho důvodu, že se staly součástí kampaně. Jeho političtí odpůrci požadují maximální transparentnost. Plátek zmiňuje jména předsedů Pirátů a ODS.  

V Německu jde zřejmě o hanobení premiéra

Nadpis v Der Spiegel lze přeložit vcelku jasně. Český premiér Babiš hovoří o hanobení. Odhalené dokumenty poskytují pohled na chování politiků a celebrit v oblasti vyhýbání se daňovým povinnostem. Český premiér Babiš byl jedním z prvních, kdo podezření razantně odmítl. Vskutku zajímavé vyjádření.

Spíše obecný článek v Politico

Tento plátek se zabýval politiky, kteří byli uvedeni ve zmiňovaných dokumentech. Nadpis Seznamte se s evropskými vůdci uvedenými v Pandora Papers, hovoří jasně. Mimo jiné byla uvedena další jména jako: Milo Ðukanović, Volodymyr Zelenskiy, Tony Blair, Wopke Hoekstra či John Dalli.

A u nás? V podstatě jen komentáře bez fakt

Je to tak. V iDnes se píše o tom, že Babiš by oněch 15 milionů měl vysvětlit. Bezesporu ano, nicméně realita je zatím jiná. Jen tvrzení odmítá. V Seznam zprávách informují o tom, co si premiér za 14 milionů pořídil.  

Zdroje info: https://www.theguardian.com/news/2021/oct/03/revealed-czech-pm-used-offshore-companies-to-buy-13m-french-mansion
https://www.washingtonpost.com/world/2021/10/04/pandora-czech-republic-andrej-babis/
https://www.spiegel.de/wirtschaft/pandora-papers-andrej-babis-spricht-von-verleumdung-a-5e547404-d7ce-428a-9eee-8ec89be30f3b
https://www.politico.eu/person/andrej-babis/
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/babis-offshore-pandora-papers-nemovitosti-miliony.A211003_205135_domaci_jadv
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/pandora-papers-jak-presne-probihaly-babisovy-nakupy-nemovitosti-ve-francii-176270
https://www.forum24.cz/babis-rusko-a-panama-papers-sponzori-ano-s-tajnymi-vlastniky-a-podivnymi-vazbami/
https://byznys.hn.cz/c7-52034780-oi27t-c754857d4716d04
https://denikn.cz/716380/babis-bojoval-proti-danovym-rajum-sam-pres-ne-posilal-stovky-milionu-neudelal-jsem-nic-nezakonneho-tvrdi-nyni-premier/?cst=52fe732bbb0c59e15c32f7542594f59b6e77c62f

Andrej Babiš: Náhledové foto Úřad vlády ČR 

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.