Čeká nás opět zpřísňování koronavirových opatření?

Covid_01

Počty nakažených koronavirem se opět zvyšují. Rostoucí trend je již nepopiratelný. V sobotu bylo pozitivně testováno 550 lidí, což je je nejvíce za víkend od poloviny května. V druhé polovině tohoto týdne se proto bude opět jednat o zpřísňování opatření. Co nás pravděpodobně čeká?

Počty nakažených a hospitalizovaných

K nejvíce zasaženým regionům patří Českobudějovicko. Tam přibylo přes 86 nakažených na 100 tisíc obyvatel. Nejlépe je na tom Karlovarský kraj, kde připadá jen 12 případů nakažených na 100 tisíc obyvatel.

K datu 5.10. leží s koronavirem v nemocnicích 255 lidí, ve vážném stavu potom 39. Lze tedy říci, že míra proočkovanosti populace zatím zvládá snížit zátěž nemocnic víceméně tak, jak bylo v létě predikováno. Přesto je ale v celkovém pohledu plně očkovaných lidí ve srovnání s mnoha jinými zeměmi poměrně málo a další nárůst nakažených se projeví i v počtu hospitalizovaných.

Je proto pravděpodobné, že vláda se opět rozhodne pro dílčí zpřísňování, byť do jejího rozhodování nepochybně zasahují víkendové volby.

Covid_02

Foto: Pixabay

Nová opatření?

Opatření, by měla být diskutována v druhé polovině týdne. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se sejde s hlavní hygieničkou Pavlou Svrčinovou, z jejich jednání vzejdou nová opatření. V tuto chvíli nepochybně nepůjde o plošná opatření, nýbrž opatření režimová.

Půjde pravděpodobně o omezení kontaktů na společných akcích, znovuzavedení výdeje jídel z restaurací tipu klikni a vyzvedni. V tuto chvíli má Česká republika zhruba stejný počet nakažených jako měla během května před létem.

Plošná opatření nás tedy nebudou, ani školy se pravděpodobně nebudou zavírat jako celek. V omezeném provozu budou ale ty třídy, ve kterých se objeví covid pozitivní žák. Vyhodnocení bude v takovém případě na KHS. Ta nejčastěji doporučí omezení kontaktů a následnou karanténu pro určité rizikové osoby na dobu 14 dní. Otázkou je, zda nebude při dalším nárůstu počtu nakažených karantén tolik, že se školy stanou prakticky nefunkčními.

Zdroj informací: https://www.novinky.cz/koronavirus/clanek/ministerstvo-pred-volbami-projedna-zprisneni-opatreni-40373762

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.