Levný benzín v Polsku a Maďarsku není pro cizince

Pumpa

Růst cen pohonných hmot s ruskou invazí na Ukrajinu zrychluje, a zatímco benzín se už pomalu blíží k nedávno jen těžko představitelným 50 korunám za litr, diesel jí již překonal. O to více Čechů přemýšlí o tom, že nádrž naplní u sousedů v Polsku, případně v Maďarsku, kde jsou ceny oproti těm našim pořád nižší. Není to ale tak snadné a má to několik háčků.

V Polsku už Čechům často „nenalévají“

Ceny pohonných hmot samozřejmě v důsledku ruské agrese rostou i v Polsku. Díky tomu, že již v lednu vláda snížila spotřební daň a poté také daň z přidané hodnoty, ceny byly v Polsku již v době před novou válkou výrazně nižší než v České republice. Nyní, kdy ceny rostou v obou zemích, ale rozdíl stále zůstává, takže je pro Čechy stále výhodné tankovat v Polsku. Ale…

Čeští motoristé si musí především uvědomit, že dovoz pohonných hmot je omezen na 20 litrů (samozřejmě kromě těch v nádrži). Jinak musíte mít o koupi doklad (musí jít o kompletní daňový doklad, účtenka je většinou málo) a zaplatit příslušnou daň. Pokud by vás celníci přistihli při dovozu většího množství, mohlo by to skončit zabavením kanystrů anebo dokonce celého auta. Krom toho je zde ale ještě jeden problém.

Polští pumpaři už totiž nemají na české řidiče příliš náladu a někteří nechtějí Čechům levné tankování umožňovat. Na některých příhraničních pumpách proto opravdu pomyslně visí cedule „Čechům nenaléváme“.

Pumpa

Foto: Pixabay

Maďarsko a blížící se volby

V Maďarsku, kde jsou nízké ceny paliv především výsledkem Orbánovi kampaně před parlamentními volbami, je situace v něčem podobná, v něčem jiná. Také tam jsou ceny paliv díky cenovému stropy také nízké. Cizinci tam ale mají cestu k tankování ztíženou programově. Zatím se to týká řidičů kamionů. Ti zahraniční musí v Maďarsku platit jinou cenu než ti domácí.

Zdroje informací: https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/auto/za-levnym-benzinem-do-polska-pamatujte-na-doklady-jinak-hroz/r~6af6e97289b111ecab010cc47ab5f122/

https://www.novinky.cz/zahranicni/clanek/madarsko-omezilo-tankovani-pro-cizi-kamiony-za-regulovane-ceny-40390170

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.