Levně v Polsku bude dál – nulová DPH pokračuje

potraviny

Češi stále častěji vyhledávají nákupy potravin v Polsku. Začalo to zvyšováním cen v tuzemských prodejnách a současným opatřením polské vlády, která před měsíci rozhodla o nulové sazbě DPH na některé základní potraviny. Toto opatření nyní bude dále prodlouženo, a proto se nejen Čechům stále vyplatí za potravinami cestovat.

Třetí prodloužení nulové sazby

Nulová sazba daně z přidané hodnoty je v Polsku realitou od loňského února. Od té doby se toto opatření již dvakrát prodloužilo. Původně mělo jít o období šesti měsíců od února roku 2022. Dále se však nulová DPH prodloužila do konce minulého roku a poté do letošních prázdnin. Nyní polská vláda rozhodla o dalším prodloužení tohoto stavu, kdy má nulová DPH na základní potraviny v Polsku vydržet alespoň do konce tohoto roku.

Polská vláda takto bojuje s inflací

Polská vláda, která je nyní vedena konzervativní stranou Právo a spravedlnost, věří, že těmito kroky bojuje proti vysoké inflaci, která je u našich severních sousedů realitou stejně jako u nás a vlastně v celém regionu. Mluvčí polské vlády uvádí, že rozhodnutí o prodloužení období s nulovou DPH na základní potraviny je z hlediska inflačních vyhlídek dobrá zpráva. Inflace proti únoru klesá, kdy byla 13 procent a v posledních měsících tohoto roku vláda doufá, že má být jednociferná.

Dobrá zpráva pro Poláky, ale i Čechy

Pro Poláky je to tedy z hlediska cen potravin dobrá zpráva. Pakliže by nedošlo k prodloužení nulové sazby daně z přidané hodnoty na základní potraviny, automaticky by se vrátila sazba na 5 procent. S vysokou pravděpodobností by tedy zdražila většina produktů, za něž se nyní DPH odvádět nemusí. Ke všemu by šlo nejspíše o navýšení skokové. Dobrá zpráva je to však i pro Čechy. Jak bylo již výše uvedeno, stále více Čechů totiž v Polsku nakupuje a neodradí je i větší dálka cesty. Nulová DPH se však v Polsku netýká je základních potravin. Mimo základní potravinářské výrobky se DPH neodvádí ani za elektřinu a teplo, zemní plyn, některá motorová paliva, hnojiva a zemědělské vstupy.

Zdroj: https://www.penize.cz/nakupy/443335-levne-nakupy-v-polsku-nekonci-nulova-dph-zustava, https://www.penize.cz/slevy/439006-nakupy-v-polsku-ceny-potravin-jsou-vyrazne-nizsi

Náhledové foto – Pixabay