01_mzdy

Letošek bude ve znamení růstu mezd

Koronavirová pandemie ovlivňuje tím či oním způsobem prakticky všechny obory a oblasti lidské činnosti. I ekonomika je koronavirem samozřejmě významně ovlivňována. Zdá se však, že přes všechna omezení obchodů i služeb, masivní využívání home office ve firmách, karantény atd. se budou i v roce 2021 mzdy v průměru zvyšovat. To je pro jistě dobrá zpráva, při bližším pohledu má nicméně svá významná „ale“. Jak to tedy bude se mzdami v novém roce vypadat?

Někdo ano, někdo ne

Je normální, že jsou za určité období obory, ve kterých rostou mzdy rychleji než v jiných. Tentokrát ale bude tento rozdíl podstatnější než jindy. Stejně jako v roce 2020, i v roce 2021 budou existovat obory, ve kterých budou zaměstnanci rádi za to, že si udrží svoji práci, nezřídka např. i za cenu snížení platu. Pohostinství, cestovní ruch, služby: v tuto chvíli už si asi každý z nás umí představit, které obory jsou epidemií zasaženy nejvíce.

Prozatím ale nedošlo k celkovému uzavření průmyslu (byť především na jaře byla řada provozů skutečně zavřená) a také vláda hodlá být k některým svým zaměstnancům poměrně štědrá. Z toho důvodu se budou některé mzdy zvyšovat a díky tomu by mělo dojít k nárůstu mezd v průměru. Odhad hovoří o 3 %, což by mělo být více, než inflace.

02_mzdy

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Kdo přidávat bude a kdo ne?

Z vyšších výplat budou mít radost lékaři, zdravotníci (těm se platy zvýší v některých případech až o deset tisíc) ale i další státní zaměstnanci. Zapomínat bychom neměli ani na učitele, kteří si polepší o 4 %. Jak bylo naznačeno výše, mimo státní sektor se bude situace lišit firmu od firmy.

U těch, které pandemie nezasáhla, lze očekávat, že k nějakému nárůstu mezd v nějaké míře dojde. Bude ale jistě část firem, která na mzdy sahat nebude a bude doufat, že navýšení platů bude suplovat zrušení superhrubé mzdy díky níž si zaměstnanci polepší i bez toho, aby jim firma musela platit více.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *