Letní dovolená: Kde pocítíte zdražení vlivem inflace?

cestovani

Léto klepe na dveře a čas letních dovolených pomalu, ale jistě přichází. Češi nejčastěji vyráží na dovolenou do Evropy, z exotických destinací stále táhne Egypt, Tunisko, Vietnam nebo také Srí Lanka či Spojené arabské emiráty. Zůstaneme ale v Evropě, kde se podíváme, kde se dovolená prodraží kvůli inflaci, a kde naopak ušetříte.

Průměrná rodina

Ještě, než si porovnáme jednotlivé lokace, tak data vychází podle inflace a kurzu měny k české koruně. Nejcitelnější zdražení pro průměrnou českou rodinu čeká vlivem nedávného zdražení v Maďarsku, kde utratíte téměř až o třicet procent více, jak v loňském roce. Poté nemusíme jezdit daleko a následuje naše země, kde přišlo zdražení oproti loňsku o 16,6 procent. Následuje Polsko s 15,3 procenty a Chorvatsko s 9,6 procenty. Naopak levnější dovolenou si užijete ve Švédsku nebo Maltě, kde se zlevnilo 2,8 procent, respektive 6,6 procent.

Maďarský forint během dvanácti měsíců nepatrně posílil vůči české koruně. Tato skutečnost přidává další důvod, proč vyjde dovolená v Maďarsku dráž. Pozitivní zprávou však je, že od 1.6. začaly v Maďarsku platit povinné slevy. Tyto slevy se budou měnit každý týden a výše slevy minimálně 10 procent.

Bezdětný pár

Zde platí stejné pořadí, jako výše zmíněné pořadí. Nejvíce si připlatíte tedy v Maďarsku, Česku, Polsku a Chorvatsku, naopak levnější dovolenou si užijete v Maltě, Lucembursku nebo Švédsku. Co je překvapující, tak je pokles cen ve Švédsku. Může za to posílení české koruny vůči švédské, což ve výsledku tlumí tamní inflaci.

madarsko

Foto: Pixabay

Samotáři

Pro samotáře a milovníky večírků se opět nedoporučuje Maďarsko, kde zaplatíte téměř o třetinu více, jak předchozí rok. Následuje Polsko s 10procentním zdražením a ostatní země, včetně naší, se drží u nepatrného zdražení na hranici do 6 procent pro jednotlivce. Levněji vás vyjde dovolená ve Švédsku, Portugalsku a Irsku, kde zlevnění pocítíte až téměř o 11 procent.

Když si to shrneme, tak se vyplatí cestovat v tuzemsku nebo navštívit Slovensko, Rakousko nebo Německo. Pro ty, co chtějí zkusit něco nového, tak stojí za zkoušku Švédsko, kdy se může situace příští rok zcela otočit.

Zdroj: Autor, https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-madarsko-pro-turisty-zdrazilo-suverenne-nejvic-z-cele-evropy-40433562

Náhledové foto: Pixabay