Kurýři Woltu a Foodory se spojují v protestu proti snižování odměn

Kurýři rozvážkových společností Wolt a Foodora se chystají na další protest. Důvodem je nespokojenost se snižováním odměn, které se v posledních měsících stalo trvalým trendem. Protest se uskuteční v Praze v pondělí 22. dubna a jeho organizátoři očekávají účast až 200 lidí. Již dříve, v únoru, se konal podobný protest, který způsobil značné komplikace v dopravě.

Netransparentní systém odměn

Jedním z hlavních problémů je podle kurýrů netransparentnost systému odměn. „Nevíme, z čeho se výpočet skládá, a většinou jedna a ta samá objednávka může mít rozdílné odměnění,“ říká Patrik Svatoň, jeden z organizátorů protestu a kurýr Foodory.

Požadavek na minimální sazbu

Kurýři proto požadují zavedení minimální sazby 80 korun za doručenou objednávku, transparentní proplácení vzdálenosti a 20 korun za každý ujetý kilometr. Dříve se honorář skládal z fixní částky a příplatku za kilometry, ale nový systém je pro kurýry nevýhodný.

Kurýři se již dříve pokoušeli o komunikaci s vedením firem, ale bezvýsledně. „Společnosti s námi nejednají, proto jsme se uchýlili k protestu,“ říká Svatoň.

Protest s peticí

Protest začne dopoledne na Václavském náměstí, kde se budou konat projevy a podepisovat petice. Ve 13:00 se pak pochod přesune k sídlům Woltu a Foodory, kde demonstranti předají vedení firem petici s požadavky.

Mluvčí Woltu Jana Jarošová tvrdí, že firma má přes 7000 spokojených kurýrů a že výdělky se zvyšují. Podle Lukáše Červeného, kurýra, který jezdí pro Wolt i Foodoru, je ale realita jiná. „Systém generuje mnoho finančně podhodnocených zakázek a odměna někdy ani nepokryje náklady pracovníka,“ říká Červený.

Zdroje info: https://www.idnes.cz/praha/zpravy/wolt-kuryri-protesty-praha-doprava-komplikace-policie.A230214_162434_praha-zpravy_bur, https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/wolt-foodora-prostest-snizovani-odmen-praha-vaclavske-namesti-petice.A240410_131622_ekonomika_bors

Náhledové foto: Pixabay