Které věci exekutor v žádném případě nesmí zabavit

Pokud se dluhy někoho vyšplhají do takové výše, že je nestíhá platit, dříve nebo později přijde na řadu exekuce. Jedná se o nástroj, který má sloužit k uspokojení závazků toho, kdo dlužníkovi půjčil peníze. Toto opatření je logické: na osobu, která nemá peníze v hotovosti, ale žije si v luxusu, na který si peníze půjčila, jednoduše musí být nějaká páka. A tou je právě exekuce.

Neomezená moc exekutora

Jakmile k vám jednou přijde exekutor, nepomohou vám žádné prosby ani sliby. Exekutor má povolení vstoupit do vašeho bytu a zabavit vám váš movitý majetek (jestliže je dluh v závratné výši, pak i nemovitý). Ten je následně zpeněžen a peníze jsou určeny na splacení závazků. Avšak ani exekutor nesmí postupovat neomezeně. Existují určité věci, na které vám sáhnout nesmí. Jaké to jsou?

Zákon staví mantinely

I dlužník má právo alespoň na základní potřeby. Z toho vychází i zákon, který ustanovuje, že dlužníkovi nesmí být zabaveny věci, které dlužník nezbytně potřebuje k uspokojování hmotných potřeb (svých i své rodiny), a věci, jejichž prodej by byl v rozporu s morálními pravidly (například protézy nebo zvířata apod.).

O co konkrétně jde?

Konkrétní seznam věcí, na které vám exekutor nesmí sáhnout, je následující:

 • domácí mazlíčci, i ti, kteří mají vysokou hodnotu,
 • běžné oděvní součásti,
 • obvyklé a nezbytné vybavení domácnosti (které nepřesahuje obvyklou hodnotu) – stůl, postel, kuchyňská linka, nářadí a nádobí do kuchyně, lednice, sporák, vařič, pračka, vytápěcí těleso,
 • snubní prsten a jiné podobné věci (například svatební šaty, hodinky s věnováním, diplomy, medaile atd.),
 • zdravotnické potřeby (například již zmíněné protézy),
 • věci, které slouží dlužníkovi nebo členům jeho rodiny ke studiu nebo výkonu svého povolání,
 • dětské hračky,
 • dokumenty osobní povahy a fotografie,
 • hotovost do výše dvojnásobku životního minima.

3 komentáře

 1. slamarost@seznam.cz'slama Odpovědět

  tomuzu jit bydlet do jeskyne,dluch je 100 000tisic,ale dalsich 100 000tisic je poplatek exekutorum a soudum a stale vam rostou uroky,podle novich zakonu od cervna 2019 nam niak nepomohli jak slibovali,strhavaji mi o 300 korun vic takze me srazi 4300korun mesicne a 8000tisic mam nazivot,zaplatit najem inkaso a zbydoumi 4000korun SKUSTE STOHO ZIT,PJET LET SEM NEMNEL PRACI,PROC? PROTOZE JSEM PRO SPOLECNOST STARY A NEJSEM PREJ PERSPEKTIVNI CLOVEK JEMI 57let.

 2. tanclova.i@seznam.Tak'Ivana Odpovědět

  Pred nekolika lety chtel exekutor zabavit dceri pracku. Trval na okamzitem zaplaceni zetova dluhu. Neoblomilo ho ani to, ze se po byte pohybovaly rocni dvojcata a petilety vnuk. A ani to, ze jsem jim ukazala fakturu na onu pracku s mym jmenem, naprosto odlisnym od jmena dcery. Ano, kupovala jsem ji ja….. Jako dar za dvojcata. No, zaplatila jsem ji dvakrat, co nadelam…… Nemam silu se s exekutorem hadat, nadto kdyz byli z kancelare pana Vrany….. Zakon je na ne kratky. dnes, vcera, zitra….. Informace z clankuu jsou sice fajn, ale praxe byva jinde. Bohuzel.

 3. tutlisanek@seznam.cz'eva Odpovědět

  Udivil mě komentář p. Slámy. Jemu zbývá na živobytí 4000. Mě po zaplacení všeho povinného a srážek exekucí zbyde 2500 pro 2 dospělé a jednoho pubertáka. Nežijeme nad poměry, ale přesto žijeme. Exekutoři mi zabavili zařízení bytu- na základě synovy exekuce a taky se neptali a nezajímalo je, že syn přišel s nahým zadkem a nic mu v bytě nepatří.Souhlasím s tím, že psaný zákon je jen psaný, ale praxe je úplně jiná.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *