Kryptoměna ethereum udělala ze svého tvůrce miliardáře

01_ethereum

Vitalik Buterin, 27letý rusko-kanadský programátor, vytvořil ethereum v roce 2013. V té době mu bylo 19 let. Od roku 2015, kdy jeho kryptoměna reálně odstartovala, má její tvůrce ve své veřejné peněžence asi 333 500 etherů. Vynásobíte si toto číslo 3500 dolary, což je aktuální rekordní výše ceny etheru, cena jeho etherů by byla plných 1,1 miliardy dolarů. To není úplně špatné, co říkáte?

Cesta k úspěchu

Buterin již v roce 2012 pomáhal založit Bitcoin Magazine, tj. publikaci, která se zabývá bitcoinem a dalšími kryptoměnami. O dva roky později byl zařazen do unikátního dvouletého programu miliardáře Petera Thiela (mimo jiné spoluzakladatel PayPalu), který daruje vybraným mladým lidem – definuje je jako ty, kteří chtějí „něco dělat a ne jen sedět ve třídě“ – 100 tisíc dolarů.

Jím vytvořená kryptoměna má nyní tržní hodnotu, která již dosahuje na 50 % hodnoty bitcoinu. Ethereum a bitcoin jsou dvě největší kryptoměny tvořící dohromady dvě třetiny světového trhu s kryptoměnami, jež má velikost 2,3 bilionu amerických dolarů. Celková hodnota veškerého etherea v oběhu je nyní asi 403 miliard dolarů.

02_ethereum

Foto: Pixabay

Růst ceny

Cena etheru se v průběhu roku 2021 více než zčtyřnásobila, narostla o plných 375 %. Jeden ether se v úterý 4. května prodával za plných 3 482 dolarů. Ethereum se nyní veze na vlně nadšení ze vstupu obchodní platformy Coinbase na burzu, stejně jako celá řada dalších kryptoměn, od bitcoinu po dogecoin.

Částečně lze za vzestupem etherea vidět i skutečnost, že se tato kryptoměna etablovala jako první volba pro nákup mnoha tzv. NFT tokenů. NFT je zkratka anglického non-fungible, tj. nezastupitelný. Ty mohou mít podobu digitálního obrázky, hudební sekvence, textu atd. Důležité je, že tento token nelze s ničím zaměnit. Vytváří se tak zcela specifická kategorie digitálního umění. To lze samozřejmě donekonečna kopírovat, originální vlastník ale zůstává jen jeden, zapsaný v blockchainu (do doby, než se rozhodne dané digitální dílo prodat). A právě v této prudce se rozvíjející oblasti je kryptoměna ethereum nekorunovaným králem.

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.