Krize na Zanzibaru: Nedostatek alkoholu ohrožuje turistický ruch

Pivo

Zanzibar, oblíbená turistická destinace, čelí vážnému problému: nedostatku alkoholu. Tento nedostatek, způsobený kvůli problémům s dovozem, má negativní dopad na turistický průmysl, který je hlavním zdrojem příjmů. Podle posledních dat cestovní ruch generuje přibližně 90 % zahraničních příjmů tohoto souostroví.

Nedostatek alkoholu

Na Zanzibaru, jehož obyvatelstvo je z velké části muslimské, platí zákaz místní výroby alkoholu. Kvůli této restrikci se alkohol na Zanzibar dováží ze zahraničí, ačkoli v omezeném množství je možné ho nalézt v některých licencovaných zařízeních, která slouží převážně turistům. Většina alkoholu prodávaného na ostrovech pochází z pevninské Tanzanie, část se dováží z Jihoafrické republiky.

Tato krize začala zřejmě v době, kdy Zanzibar Liquor Control Board (ZLCB) neprodloužil licence třem zavedeným dovozcům alkoholu – One Stop, Scotch Store a ZMMI. Změna dodavatelů narušila distribuční síť a vedla k dramatickému poklesu zásob a nově licencované firmy se stále potýkají s problémy.

Tři firmy, které ZLCB licencoval v lednu 2024 – Kifaru, Bevko a Zanzi Imports – se teprve dostávají do provozu a nedaří se jim uspokojit rostoucí poptávku. Zdlouhavá administrativa a zprávy o zapojení nezanzibarských občanů do těchto firem dále komplikují situaci.

Nedostatek alkoholu má dalekosáhlé dopady

Ceny piva se v průměru zdvojnásobily a některé značky jako Safari jsou zcela nedostupné. Hotely a bary hlásí ztráty a hrozí propouštění zaměstnanců. Celý turistický ruch, životně důležitý pro ekonomiku Zanzibaru, je tedy ohrožen.

Některé hotely v oblastech Matemwa nabízí pouze nealkoholické nápoje. „Vláda musí jednat,“ naléhá majitel místního baru. „Turisté potřebují chlazené pivo na plážích.“

Situace vyvolala politické napětí

Ministr cestovního ruchu Simai Mohammed Said minulý týden rezignoval kvůli „nepříznivým pracovním podmínkám“. Obviňuje ZLCB ze špatného řízení a tvrdí, že nedostatek alkoholu frustruje turisty. Prezident Hussein Mwinyi naznačil, že za rezignací Saida mohl být střet zájmů, jelikož jeden z jeho příbuzných má údajně spojení s firmou, které nebyla prodloužena licence.

Zdroje info: X, Wikipedia, https://www.bbc.com/news/world-africa-68165857

Náhledové foto: Pixabay