Koupě družstevního bytu a jak jej financovat

Byt

Obecně platí, že pokud sháníte bydlení, jednou z variant je si i pořídit družstevní byt. Právně vzato si však nepořizujete nemovitost (bytovou jednotku), avšak podíl v bytovém družstvu, který je zpravidla úměrný výměře bytu a podílem na společných částech domu. Kvůli tomu však existuje řada odlišností vzhledem k financování tohoto nákupu. Dnes se na tuto problematiku zaměříme.

Hypotéka? Leda s jinou zástavou

Nedá se úplně říct, že hypotéka je v takovém případě vyloučena. Můžete se touto cestou vydat, avšak musíte si být vědomi, že klasickou hypotéku na pořizovaný družstevní byt nedostanete, respektive tento nákup (podílu!) nebude akceptovatelný jako zástava úvěru. Chcete-li tedy hypotéku, musíte svou pohledávku zajistit jinak – jinou nemovitostí. Tato rada tedy bude platná hlavně pro osoby, které vlastní více nemovitostí. Další postup je pak stejný, jako u klasických případů.

„Předhypotéka“

Je však jasné, že výše popsaná taktika, není zdaleka pro všechny reálná. To si však uvědomují i banky. Některé tedy nabízejí různé speciální nabídky, jako například „dočasně nezajištěný úvěr“. Jde o specifickou formu úvěru, kdy k financování nemovitosti, ke které není dočasně možné vložit zástavní právo. Maximální výše bývá něco okolo 5 milionů korun. Je zde však vyšší úroková sazba – konkrétně kolem 6 %. Další věcí je podmínka, že do roku (či jiné lhůty) musíte vložit zástavní právo k financované nemovitosti. To znamená, že družstevní formu musíte do roku změnit na byt v osobním vlastnictví. Po takové změně, se z úvěru stává obyčejná hypotéka a tomu odpovídá i snížení úrokové sazby.

Stavební spoření

Druhá varianta je určena výhradně těm, kteří již dopředu ví, že není problém změnit formu bydlení z družstevní na osobní vlastnictví jednotlivých jednotek. Další variantou je úvěr ze stavebního spoření. Spořitelny mívají často produkty přímo pro pořizování družstevního bydlení. I v takovém případě můžete získat úvěr v několikamilionové výši. Úroky se pak pohybují okolo 4 %. Musíte však také počítat s různými poplatky, například s tím za vedení účtu a podobně.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.