Koupě bytu se stává nedostupnou metou: Čechy čeká éra nájemního bydlení

dum

Sny o vlastním bydlení se pro řadu Čechů pomalu rozplývají. Vysoké ceny nemovitostí a nedostatečné příjmy znamenají, že nájemní bydlení se stává nezbytnou realitou, zejména pro mladou generaci. Dostupnost bydlení v Česku klesá a experti předpovídají, že se tato situace v nejbližších letech nezlepší.

Nedostupné ceny bytů

Podle odborníků se ceny bytů v atraktivních lokalitách brzy opět zvýší, a to až dvouciferným tempem. Jakub Veverka, ředitel realitního portálu Videobydleni.cz, varuje: „Nemovitosti v ČR dosáhly nejvyšší úrovně v poměru k průměrné mzdě v Evropě. Průměrný Čech by musel šetřit 15 let a více při průměrné mzdě, aniž by utratil jedinou korunu, aby si pořídil průměrný byt.“

Šance na lepší dostupnost?

Dostupnost bydlení v Česku může vzrůst jedině při rapidním růstu reálných mezd a životní úrovně. „Dobrých nemovitostí k bydlení je málo, ale rapidní korekce nás nečeká,“ upozorňuje Veverka. Optimisté tedy mohou doufat, že při lepším ekonomickém výkonu země se situace v příštích letech zlepší. Pesimisté se pak budou muset spokojit s výhodným nájmem.

„Startovací byty už jsou a nadále budou ty nájemní. Developeři nebudou chtít na trh vrhat větší množství bytů, a to především z důvodu možného poklesu prodejní ceny,“ říká Veverka. Zatímco v jiných zemích je nájemní bydlení normou, v Česku stále přetrvává touha po vlastnictví. Ta se však pro řadu lidí stává nedosažitelným snem.

Hypotéky již nejsou řešením

I když hypotéky zlevňují, stále je pro mnoho lidí překážkou pořízení vlastního bydlení. I s hypotékou je nutné mít naspořenu značnou částku peněz a k tomu stabilní příjem. Těchto lidí ale na trhu ubývá.

Zdroje info: Jakub Veverka, https://www.videobydleni.cz/, https://www.investujeme.cz/kratke-zpravy/startovaci-byty-jsou-ty-najemni-smirme-se-s-tim/

Náhledové foto: Pixabay