Konopí předhání alkohol: Američané sahají po marihuaně častěji než po alkoholu

alkohol

Odvěké trendy v konzumaci alkoholu a marihuany mění směr. Dle nové studie poprvé více Američanů užívá marihuanu denně než pije alkohol se stejnou frekvencí. Jedná se o historický milník, který odráží měnící se trendy mezi spotřebiteli, především u mladší generace.

Revoluce v oblasti drog

Podle analýzy údajů za posledních 40 let od Carnegie Mellon University se v roce 2022 vyhoupl počet denních či téměř denních konzumentů marihuany nad úroveň stejně častých konzumentů alkoholu. Zatímco v roce 1992 tvořili denní uživatelé konopí pouhých 900 000 oproti 8,9 milionu pravidelných konzumentů alkoholu, do loňska jejich počet vzrostl na 17,7 milionu převyšujíce 14,7 milionu denních konzumentů alkoholu.

Od roku 1992 se tedy míra denního nebo téměř denního užívání marihuany na obyvatele zvýšila patnáctinásobně. Naproti tomu konzumace alkoholu ve stejném období klesla.

Odklon od tradičních vzorců

„Mladší demografická skupina stále více akceptuje konopí v denním i měsíčním užívání ve větší míře než jiné generace,“ tvrdí analytik Scott Fortune. Dle jeho slov nastupující generace, které vyrůstají v éře legalizace marihuany, budou konopí přijímat a nahrazovat jím tradiční možnosti zábavy jako alkohol či tabák.

„Nejmladší spotřebitelé se k alkoholu obracejí méně často a pijí méně,“ potvrzuje Bill Kirk z MKM Partners. Za změnami stojí trendy jako větší míra abstinence, kvalitnější nealkoholické nápoje i zvyšující se obliba konopí.

Dopady na alkoholový průmysl

Měnivé preference spotřebitelů se nepochybně dotknou i alkoholového průmyslu. Někteří analytici očekávají, že legalizace konopí na federální úrovni by mohla vést k poklesu prodeje piva až o 230 bazických bodů v Kanadě a 75 bazických bodů v USA.

Lihovarnické firmy se snaží tomuto trendu čelit investicemi do konopného průmyslu. Hledají partnery, investory a akvizice v této oblasti, aby se adaptovaly na měnící se tržní podmínky.

Zdroje info: Reddit, https://www.washingtonpost.com/wellness/2024/05/23/marijuana-cannabis-alcohol-drinking-daily/, https://www.cnbc.com/2024/05/23/daily-marijuana-use-surpasses-alcohol-consumption-new-study-finds.html

Náhledové foto: Pixabay