Windows 7

Konec podpory Windows 7: Zbývají už jen dva měsíce

Možná se vám zdá, že systém Windows 7 je dlouhodobou minulostí. V domácnostech tato stará okna už prakticky nenajdeme, nicméně najde se mnoho firem, jež s tímto systémem pracuje. Jednak je vcelku oblíbený a jednak také firmy nechtějí investovat finanční prostředky do novějších verzí. V každém případě jeho podpora skončí přesně 14. 1. 2020. Investice do nového systému se v každém případě vyplatí! V čem tkvěly hlavní přednosti Windows 7 a jaká jsou rizika v případě, že firma neupgraduje.

Řada vylepšení a svěží vzhled

Windows 7 vycházel ze systému Windows Vista a zaznamenal spousty inovací. Systém vyšel 22. října 2009. Microsoft si uvědomoval, že systém bude určitou dobu fungovat, a zavázal se poskytovat podporu po dobu 10 let. Nyní toto období končí a samotná společnost doporučuje uživatelům přejít na systém Windows 10. Aktualizace již nebudou dále k dispozici a uživatelé se samozřejmě vystavují riziku mnohem větších hrozeb.

Firmy musí upgradovat asap

Jen pro zajímavost, systém Windows 7 byl ještě v letošním září nejoblíbenějším řešení v rámci desktopu na světě, a to s 28 %. Jeho podíl pochopitelně aktuálně poměrně rychle klesá, nicméně i přesto se s ním lze setkat ve 40 % malých firem a 48 % středních podniků. Používá se jak při klasických kancelářských pracích, tak také třeba ve zdravotnictví. Tady by mohl nastat v případě napadení sítě obrovský problém.

Windows 7

Alternativa existuje, ale je drahá

Odstranit starý systém není pro firmy zrovna jednoduché, většinou se jedná o dlouhodobější záležitost. Společnosti pak často hledají jiné cesty. Aktuálně existuje ještě alternativa prodloužení předplatného systému do ledna roku 2023. Speciální balíček bude k dispozici jenom právě firemním zákazníkům. Jen je třeba počítat s poměrně vysokými cenami. Prodloužení na rok vyjde na 1200 korun, ve druhém roce už na 2400 a ve třetím na 4800 korun. Jen pro ilustraci, předplatné Windows 10 Enterprise nebo Microsoft 365 bude na polovině zmiňovaných cen. Jinak Microsoft Windows 10 v případě druhotné licence vyjde na 3000 korun. Upgrade se tedy více než nabízí.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

4 komentáře

  1. Karel Odpovědět

    My máme doma na všech PC systém XP, a není naprosto žřádný důvod proč ho měnit. Funguje bezvadně, tak o co jde??? Karel

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *