Kolik vás bude stát průkaz vůdce lodi

Kdo by se nechtěl stát kapitánem lodi. Česká republika patří k zemím s největším počtem kapitánů lodí v přepočtu na jednoho obyvatele. Jde o unikát i z toho hlediska, že nemáme moře. Také to však vypovídá o oblíbenosti lodí a vodáctví. Dnes se podíváme, co vše udělat aby se z vás takový kapitán stal. Pojďme tedy na to.

Kategorie průkazů

Průkazů pro vůdce lodi je však více typů. Dělí se podle typů lodí, které je držitel oprávněn obsluhovat. Prvním typem je M. S tím můžete řídit malé bezmotorové plavidlo nebo plavidlo s vlastním motorem bez omezení výkonu. Skládá se teoretická i praktická zkouška. M20 je zase průkaz pro vůdce plavidel, které mají omezený výkon na 20 kW. vykonává se jen teoretická zkouška. M24 je průkaz pro lodě dlouhé maximálně 24 metrů. Poté jsou ještě kategorie S a S20. S je kategorie plachetnic bez omezení plochy plachet. Do kategorie S20 pak spadají plachetnice s plachtami do 20 m2 .

Které lodě lze řídit bez průkazu?

Existují však i plavidla, na která průkaz nepotřebujete. Vše určuje zákon o vnitrozemské plavbě. Právě ten vymezuje dva druhy plavidel. Ty, které můžete řídit s průkazem, a ty které ke své obsluze řidiče s průkazem nepotřebují. Do druhé skupiny patří:

  1. plavidla, která nemají více jak 1000 kg, včetně povoleného zatížení,
  2. plavidla s vlastním strojním pohonem s výkonem maximálně 4 kW,
  3. plavidla s plachtami, jejichž plocha nepřesáhne 12 m2 .

Kolik to stojí?

A teď se dostáváme k zásadní otázce. Na kolik vás takový průkaz vůdce lodi přijde? Za teoretickou zkoušku dáte u Státní plavební správy vždy 500 Kč. U každé kategorie. Praktická zkouška již bývá organizovaná a provozovaná komerčními soukromými společnostmi. Ceny však i kvůli tomu nejsou všude jednotné. Za přípravu na tyto zkoušky pak dáte asi 2500–3000 Kč u kategorie M a M20. U kategorie S a S20 pak dáte asi okolo 1000–2000 Kč. Praktické zkoušky pak stojí cca 1500 Kč za motorovou loď a až 2500 Kč za plachetnici. Celkově s přípravou a zkouškami tak počítejte s 4000-5000 Kč.

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.