Kolik stojí zaměstnavatele zaměstnanec?

Zaměstnavatel

Docela zajímavá otázka, kterou zřejmě nelze zcela jednoznačně zodpovědět. Není se čemu divit, jelikož výplaty zaměstnanců jsou samozřejmě čistě individuální záležitostí. My se pokusíme demonstrovat situaci na minimální mzdě. Ta v roce 2018 činila 12 200 korun, v roce 2019 jde o částku 13 350 korun. Průměrný plat u nás se pohybuje kolem solidních 30 000 korun, přičemž u přibližně 2,5 % lidí jde jejich mzda nad 80 000 korun hrubého. My se v následujících řádcích podíváme na to, kolik stojí zaměstnanec zaměstnavatele, a to z několika úhlů pohledu.

Zaměstnanec s minimální mzdou stojí zaměstnavatele něco přes 20 000 korun

Vycházet budeme z loňské minimální mzdy činící 12 200 korun. Zaměstnavatel musí za zaměstnance odvést povinné pojistné ve výši 34 % mzdy. K částce 12 200 korun tedy přičítáme 4148 korun. Zaměstnanec má pochopitelně nárok na dovolenou, a to v délce trvání 4 nebo 5 týdnů. Záleží na zaměstnavateli. Obecně se ale pohybují náklady na částce 17 834 korun. Zaměstnavatel navíc poskytuje svým zaměstnancům různé benefity typu přípěvku na obědy a podobně. Celkově se tak dostane něco přes 20 000 korun, s novou minimální mzdou o nějakou tu tisícikorunu výše.

Daňové slevy a odpočty jsou pro každého!

Pokud si myslíte, že výše příjmu je limitem pro uplatnění slevy či daňového odpočtu, jste na omylu. Není tomu tak. Nárok za úplně základní slevu na dani pro poplatníka činí 2070 korun za měsíc. Podobná je situace týkající se slev na děti, případně ročních odpočtů na daních.

Mzda zaměstnance se snižuje kvůli daním a inflaci

Většinou je situace taková, že se při zvýšení platu sníží kupní síla daného finančního obnosu. Meziroční inflace totiž růst mezd převyšuje. Od roku 2018 je vyšší daňové zvýhodnění vztahující se k prvnímu dítěti. Zvýšilo se o 15 korun. Mnohé firmy si snižují náklady na zaměstnance také díky home office.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.