Kolik stojí testy pro pendlery

Koronavirus a EU

Vláda rozhodla, že pokud budou chtít pendleři cestovat do práce do zahraničí a poté se pravidelně vracet domů, musí splnit nově definované povinnosti. mezi ně patří i otestování na přítomnost koronaviru v organismu. Kolik splnění této povinnosti stojí? A co jiného to obnáší?

Co jako pendler musíte

Jste-li tedy takzvaný „pendler“, tedy osoba pravidelně cestující do jiné země kvůli zaměstnání, musíte od 1. května splňovat následující povinnosti, aby vám takový pravidelný pohyb (z ČR a zpět domů) byl umožněn. Musíte absolvovat test na přítomnost koronaviru v těle, a to alespoň jednou za 30 dní (původní návrh byl 14 dní). Po příjezdu zpět do České republiky pak mají pendleři povinnost do 72 hodin od příjezdu absolvovat další test na přítomnost koronaviru, a to na své Krajské hygienické stanici. Nedodržení těchto povinností znamená 14denní karanténu.

Rychlost testu

Právě 72hodinová lhůta se někomu může zdát krátká. Je totiž otázka, zda jde logisticky zaručit stihnutí tohoto termínu. Závisí to totiž na vašem regionu a tom, jak jsou zrovna odběrná místa vytížena. Samy nemocnice ještě neví, jak bude systém po zaběhnutí fungovat. Nejspíše budou muset zvýšit své kapacity. Ani při odběru vzorku ještě nemáte vyhráno. Musíte čekat na vyhodnocení testů. To může trvat několik hodin, den, ale i až tři dny.

Ceny testů

Asi to, co nejvíce pracující pendlery zajímá – kolik test stojí. Jde o takzvané PCR testy (nikoli takzvané rychlotesty). Ministerstvo zdravotnictví udává průměrnou cenu 2700 Kč. V realitě se však ceny často liší a to v závislosti na region, kde testy budete absolvovat. Tak kupříkladu v Plzeňském kraji stojí testy 2800 Kč. Strakonická nemocnice v sousedním Jihočeském kraji, zase dělá testy za 2600 Kč. Karlovarský kraj má nejlevnější testy, stojí 2000 Kč. Tato cena je však tak levná díky rozhodnutí kraje, který chtěl testy udělat pro pendlery dostupnější, a tak snížil cenu za test z původních 3000 Kč pro všechny, kdo se zaregistrovaly v rezervačním systému tamních nemocnic do 28 dubna.  

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.