Kdy máte nárok na příspěvek na bydlení a kolik činí

Peníze

Stále více lidí nezvládá své náklady na bydlení. Mohou za ton vysoké ceny, jakožto i platby za energie. Český systém sociálních dávek však na tyto případy myslí a může lidem v těchto situacích pomoci. Jde o příspěvek na bydlení a my se dnes podíváme na to, kdy vám nárok na zmíněnou sociální dávku vznikne. Pojďme tedy na to!

Kdy domácnosti vznikne nárok

Důležité je uvědomit si, jaké jsou náklady na bydlení a vaše čisté příjmy. Pokud domácnost platí více než 30 % svých čistých příjmů za bydlení, pak máte na tuto pomoc nárok. Pro tento výpočet se užijí nejen čisté příjmy žadatele, ale všech osob, které s vámi v domácnosti bydlí. Těchto více jak 30 % čistého příjmu, které vydáváte na náklady spojené s bydlením pak nesmí být vyšší než normativní náklady na bydlení stanovené právním předpisem.

Kolik příspěvek činí

Pokud situaci zjednodušíme, obecně platí, že stát přidává domácnostem tolik, o kolik více překračují limit 30 % čistého příjmu vydávaných na bydlení. Jinými slovy. Pokud platíte více jak 30 % na bydlení, pak vám náleží od státu částka, o kterou překračujete právě těchto 30 %. Ne vždy to však platí stoprocentně, zákon a právní předpisy operují s normativními náklady, které se liší na druhu bydlení. Jde o maximální částky, do kterých bude stát doplácet. Dále ovlivňují výši příspěvku faktory jako lokalita bydlení a počet lidí v domácnosti.

Co bude úřad potřebovat

O dávku se žádá na pobočce úřadu práce. Ten bude potřebovat k žádosti také další podklady, dle kterých nárok žadatele bude posuzovat. Je třeba doložit své příjmy, to znamená například potvrzení výše mzdy od zaměstnavatele, daňové přiznání, potvrzení o starobním důchodu a podobně. Dále potřebujete potvrzení o nákladech na bydlení. Jde například o nájemní smlouvu, doložení faktur na energie, služby a tak dále. Připravte si také minulá vyúčtování za energie či jiné služby s přeplatkem nebo nedoplatkem. U dětí nad 15 let, které jsou členy domácnosti, je pak potřeba také potvrzení o studiu.

Zdroj: https://www.blesk.cz/clanek/radce-penize/737190/prispevek-na-bydleni-mozna-na-nej-mate-narok-ale-nevite-o-tom-jak-penize-ziskat.html, https://www.mpsv.cz/-/prispevek-na-bydleni

Náhledové foto – Pixabay