Kdo jsou nejbohatší lidé světa

Elon Musk

Na začátku ledna obletěla světem významná novinka. Na čele žebříčku, který srovnává nejbohatší lidi planety, vystřídal Jeffa Bezose americký podnikatel Elon Musk. Dnes se podíváme na to, kdo jsou další aktuálně nejbohatší lidé světa. Pojďme na to!

Bezos po 4 letech není první

Jak bylo již zmíněno výše. Elon Musk vystřídal na prvním místě Jeffa Bezose, zakladatele společnosti Amazon. Ten byl nejbohatším člověkem planety od roku 2017. Co mohlo za to, že Elon Musk Bezose předběhl? Zejména šlo o růst akcií Tesly, společnosti, jejíž zakladatelem je právě Musk. Muskovo jmění vzrostlo o 150 miliard dolarů. Nyní je tedy Elon Musk nejbohatším člověkem světa a má jmění ve výši 195 miliard dolarů. Druhý Jeff Bezos má pak o deset miliard na jmění méně.

Bill Gates

Bill Gates: Zdroj obrázku Commons.wikimedia.org

Další nejbohatší lidé

Nejde však jen o tyto dva. Agentura Bloomberg, jejíž žebříček je v tomto relevantní a nejcitovanější, zveřejňuje seznam dalších dolarových miliardářů – nejbohatších lidí planety. Na třetím místě je Bill Gates s 134 miliardami dolarů, následovaný Francouzem Bernardem Arnaultem (116 miliard). Páté místo patří zakladateli sociální sítě Facebook Marku Zuckerbergovi. Ten má jmění ve výši 102 miliard dolarů. Následují miliardáři, jejichž jmění je pod 100 miliard dolarů. Jde o čínského Zhong Shanshana (93 miliard), Warrena Buffeta (88 miliard), Larryho Page (83 miliard), Sergeje Bryna (81 miliard) a desítku nejbohatších lidé světa (stav k 8. lednu 2021) uzavírá Larry Elison s 80 miliardami dolarů.

Mark Zuckerberg

Mark Zuckerberg: Zdroj obrázku Commons.wikimedia.org

Akcie kterých společností rostly nejvíce?

Jak bylo již zmíněno, Elon Musk může poděkovat zejména růstu akcií jeho společnosti Tesla. V roce 2020 rostly tyto akcie o neuvěřitelných 740 procent. Dále rostly společnosti následujícím tempem:

  • Etsy – 306 procent,
  • Eloton – 439 procent,
  • Zoom – 414 procent,
  • Pinterest – 254 procent,
  • Snap – 200 procent,
  • Shotify – 189 procent,
  • Zillow – 183 procent.

Jde o společnosti, jejichž akcie rostly v roce 2020 nejvíce. Pokud se podíváme na nejznámější společnosti světa, určitě je dobré zmínit Amazon (+ 77 %), Apple (+ 83 %), Netflix (+ 63 %) či Facebook (+ 33 %).

Elon Musk: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.