Joe Biden představil své první kroky v podpoře ekonomiky

01_biden

Necelý týden před svojí inaugurací a ve zjitřené atmosféře probíhajícího druhého impeachmentu končícího prezidenta Donalda Trumpa oznámil nastupující prezident Spojených států Joe Biden svůj plán na realizaci první fáze ekonomické obnovy země tvrdě zasažené stejně jako zbytek světa pokračující pandemií koronaviru. Kolik peněz chce Biden do ekonomiky vrhnout?

„V sázce je zdraví našeho národa“

Bidenovo vyjádření z názvu této kapitoly je vzhledem k současným událostem myšleno pravděpodobně dvojsmyslně, nejen ve vztahu k pandemii. Právě koronavirus je ale pro Bidena samozřejmě úkolem nejvyšší priority. Bez jeho zvládnutí nelze přejít k řešení problémů dalších. Biden se dokonce vyjádřil v tom smyslu, že doufá v to, že Senát se nebude impeachmentem Donalda Trumpa zabývat příliš dlouho, neboť má důležitější věci na práci. Tím myslel právě součinnost na schvalování protiepidemických opatření.

02_usa

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Zvládnutí epidemie i stimulační balíček

Joe Biden navrhne komplexní soubor opatření, která budou zahrnovat jak přímou podporu akcí směřujících k potlačení epidemie jako takové, tak ekonomické stimulace, jež mají postavit Ameriku zpět na nohy. Celková suma, kterou chce na tyto dvě oblasti vyčlenit, je 1,9 bilionů dolarů (v přepočtu 41 bilionů korun).

V první oblasti má být utraceno celkem 160 miliard dolarů na zrychlení očkování a zlepšení trasovacích a testovacích kapacit. Dalších 170 miliard dolarů bude vyčleněno na vytvoření systému, který má dovolit bezpečný návrat žáků do škol.

V oblasti ekonomické stimulace mají být peníze určeny – v souladu s původním Trumpovým návrhem, kterému v realizaci zabránili trochu paradoxně republikáni v Senátu – na doplacení jednorázového koronavirového příspěvku 2000 dolarů (doposud bylo američanům vyplaceno 600 dolarů) , stejně jako na zvýšení podpory v nezaměstnanosti či do podpory pro malé a střední firmy postižené pandemií.

Joe Biden má v tuto chvíli luxusní pozici pro prosazování své politiky, neboť Donald Trump jako první prezident po několika dekádách ztratil Bílý dům, Kongres i Senát. Všechny tyto instituce nyní ovládají Bidenovi Demokraté. Bidenova strategie se nicméně těší i podpoře ekonomů a představitelů většiny velkých firem, kteří na ní oceňují především to, že míří jak na epidemii jako takovou, tak na její ekonomické dopady.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.