Zálohy OSVČ

Kdo by měl mít nárok na 25 tisíc za nouzový stav

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Vláda, konkrétně ministerstvo financí, přišlo již před časem s kompenzační dávkou pro ty živnostníky a podnikatele, kteří kvůli vyhlášení nouzového stavu přišli o své tržby a museli zavřít své provozovny. Časem se návrh měnil, nyní se hovoří o variantě 25 tisíc všem, kdo byly koronavirovou epidemií zasaženi. Jaké budou přesně podmínky? Na to se dnes zaměříme.

Jednorázová dávka jako kompenzace

Jak bylo již zmíněno, návrh byl několikrát prezentován a v čase se měnil. Byl také předmětem ostrých debat. Původní návrh počítal s kompenzací pro podnikatele a živnostníky, kteří kvůli opatřením vlády nemohli provozovat svou činnost, ve výši 15 tisíc korun za měsíc. Navíc se mělo dokládat snížení příjmů v prvním kvartále roku 2020 oproti prvnímu kvartálu roku předchozího. Nakonec však dávka vypadá úplně jinak. Její výše bude 25 tisíc korun. Jde však o jednorázovou dávku. Okruh osob, které na ni však dosáhnou bude větší. V žádosti se nebude ani snížení příjmů dokládat.

Formulář s čestným prohlášením

Ministryně financí Alena Schillerová nakonec po změnách návrhu deklarovala, že žádost bude dost jednoduchá a minimalistická. Měla by obsahovat jen základní údaje o podnikateli a čestné prohlášení o tom, že žadatel splňuje podmínky pro vznik nároku na tuto kompenzaci. Připojí bankovní spojení pro vyplacení. Bude je možné posílat poštou, datovou schránkou nebo aplikací Elektronická podání pro finanční správu (EPO). Žádost můžete nechat i na podatelně před finančním úřadem.

Podmínky zakládající nárok na kompenzaci

Podmínky jsou takové, které formuluje i ono již zmíněné čestné prohlášení. Musí dojít k situaci, že „podnikající osoba nemohla činnost zcela či z části vykonávat nad míru obvyklou, a to v důsledku ohrožení zdraví výskytem koronaviru či krizových opatření vlády.“ Zejména pak půjde o uzavření provozovny, omezení jejího provozu, karanténa OSVČ nebo jejích zaměstnanců apod. Okruh lidí, kteří mohou žádat o dálku se pak rozšířil ještě o ty, kteří provozují takzvanou vedlejší činnost. Výjimku tvoří ti, kdož mají současně vedle podnikání ještě zaměstnání.

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.

16 komentářů

 1. Darina Zielinová Odpovědět

  Dobrý den. Mám dotaz, zda mám nárok na kompenzační bonus 25000,- pokud splňují všechny požadavky podmínky čestného prohlášení, ale jsem na nemocenské… Jsem OSVČ kadeřnictví. Děkuji

  1. Petr Hrdinka Odpovědět

   Dobrý den, jsem pracující důchodce a pobírám důchod. Můj příjem z podnikání není měsíčně veliký, mám nárok také na kompenzační bonus 250000? Jsem 0SVč. Děkuji za odpověd

   1. Honza Mikulín Autor příspěvku Odpovědět

    Dobrý den, předpokládám, že jde jen o přepis a máte na mysli kompenzaci ve výši 25 tisíc korun. Pokud vám bylo podnikání znemožněno kvůli opatřením vlády, pak je to možné. Otázkou je, zda lze kompenzaci pobírat vedle příjmů z důchodu, přiznám se že tím si nejsem jistý.

 2. Silvie Odpovědět

  Dobry den, chci se zeptat. mam i ja narok, na kompenzaci. ci nikoli? Muj nazor je, ze ne, kolegyne se dohaduje, ze ano, Pracujeme doma, na pc a pracujeme stale. Pandemie se nasi prace nedotkla, penize jsou stale stejne, nekdy i hodne male, takze za rok mame max 150 000 vydelek,. Jsme OVC. Dekuji.

  1. M.L. Odpovědět

   Pokud se vas situace nedotkla a nijak zvlast vas nepoznamenala, tak byste prispevek cerpat nemely, proto tam je to cestne prohlaseni. Stat ted dava a neproveruje, na to neni cas, az vse pomine, bude se tim zcela jiste zabyvat a pripadni „necestni“, co pobirali neopravnene, budou bonus vracet, vsak je to napsane na strankach financni spravy, ze se apeluje na poctivost zadatelu.

 3. Olga Odpovědět

  Zdravím, mám dotaz splňuji taky podmínky jsem OSVČ , veřejné práce mě nepoškodily, ALE mám dosti soukromých úklidů domácností , kteří odřekly úklid kvůli karanténě, strachu, omezení pohybu, musí být doma s dětmi nemají tedy peníze nad rámec nutných výloh. Spadám také do kategorie na odškodné? Podnikám v úklidu od ledna 2020 a získávání zákazníků je pro mě důležité.Děkuji za odpověď

  1. Honza Mikulín Autor příspěvku Odpovědět

   Dobrý den,
   domnívám se, že nikoli. Musela byste být bezprostředně omezena v podnikání opatřeními vlády. Dle mého názoru toto nenastalo, ale určitě je dobré situace ještě zkonzultovat například s daňovými poradci a podobně.

 4. Zdendas Odpovědět

  Byl bych vděčný, kdybych se krom dokola omílaných faktů kolem jednorázové kompenzace dozvěděl i o tom, jak chce paní ministryně řešit odvod DPH, když zákazníci přestali platit a není tedy z čeho ten nadměrný odpočet státu odvést.

 5. Vlad.Sterjskal Odpovědět

  Prosím o odpověd.Mám dva obchody,každý s jiným sortimentem podnikání.první kvůli karanténě zavřen doposud ,druhý (květinářství) otevřen,ale velmi omezené čtvrtinové tržby.Mohu žádat o příspěvek dvakrát 25000,.? děkuji za odpověd

 6. Stanislav Černý Odpovědět

  Dobrý den,chci se zeptat na kompenzační bonus 25 000 kč,zda mám na něj nárok.Mám matku ve své péči která je ve třetím stupni. Momentálně jsem na ÚP,našel jsem si zaměstnání,které bylo z důvodů koronaviru pozastaveno.Z ÚP již nepobírám druhý měsíc nic.Děkuji za odpověď.p.S.Černý.

 7. Ales Janousek Odpovědět

  Dobry den jsem zubar mam s.r.o. vni mam 100%, zamestnavam 1 sestru, jsem duchodce a delam denne Ales

 8. Petr Odpovědět

  Dobrý den, chci se zeptat, momentálně jsem zaměstnanec ale i na vedlejší činnost provozuji cestovní agenturu a kuli nouzovému stavu už jsem z podnikáni přišel o 35000 tis chci se zeptat jestli mam nárok na kompenzaci 25000 děkuji Tůma.

 9. Zdeněk Odpovědět

  Dobrý den ,chci se zeptat , když je moje manželka vedená jako spolupracující osoba , jestli má také nárok na kompenzaci. Děkuji Vlasák

 10. Marcela Odpovědět

  Dobrý den, mám dotaz, jsem pracující ( zaměstnanec) ale ještě pobírání rodičovský příspěvek na malého. Kompenzace by se týkala manžela OSVČ, malý chodí do školky, u nás ve městě nebyly školky zavřené. Manžel zůstal doma s malým abysme nemuseli malého dávat kvůli riziku nákazy do školky, neměl tedy nárok na OCR, byl doma zadarmo. Má také nárok na kompenzaci? Předem děkuji za odpověď.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *